Urodziny KS Metro Warszawa
Obok prężnie działających na stołecznej mapie klubów szlifujących siatkarskie talenty - MOS Wola oraz MKS MDK w 1994 roku z inicjatywy Dariusza Kopaniaka powstał nowy ośrodek szkoleniowy - Klub Sportowy Metro Warszawa. Drużyna z Ursynowa obchodzi właśnie dwudzieste czwarte urodziny.
Jako pierwsza zaczęła działać sekcja chłopców. Oficjalnie Metro zadebiutowało w rozgrywkach Polskiego Związku Piłki Siatkowej w 1995 roku. Od początku nowy klub w stolicy stawiał na szkolenie zawodników, stąd jeden ze statutowych celów: "wychowywanie dzieci i młodzieży przez kulturę fizyczną i sport".
W ciągu 24. lat istnienia KS Metro Warszawa na podium młodzieżowych Mistrzostw Polski stawał 13-krotnie. W swoim dorobku juniorzy, kadeci i młodzicy Metra mają cztery złote, sześć srebrnych oraz trzy brązowe medale Mistrzostw Polski. Po raz pierwszy w historii klubu, na podium stanęli młodzicy Krzysztofa Zimnickiego, rocznika 1984/85 w Suwałkach (1999 rok) w składzie z m.in. Maciejem Gorzkiewiczem obecnym zawodnikiem Cuprum Lublin. Najmniej zakurzonym medalem Mistrzostw Polski jest ten z kwietnia tego roku. Na drugim stopniu podium, w Kętrzynie, stanęli juniorzy Jacka Jankowskiego, Wojciecha Szczuckiego i Adriany Jankowskiej. Metrowscy juniorzy zapisali się srebrnymi zgłoskami w historii Metra i wkroczyli z przytupem w dorosłą siatkówkę. Mateusza Janikowskiego szybko docenił i zauważył Paweł Zagumny i Stephane Antiga, którzy zaproponowali mu grę w stołecznym ONICO Warszawa. Mateusz Witek trafił pod skrzydła siatkarskiego „Diabła”, czyli Jakuba Bednaruka, szkoleniowca Chemika Bydgoszcz. Natomiast Firszt, Gawryś, Praca, Giza, Żukowski czy Kopyść trafili do klubów pierwszej i drugiej ligi, dalej kontynuując swoje siatkarskie przygody.
Co roku kolejna grupa chłopców kończy szkolenie w KS Metro Warszawa i dołącza do grona wychowanków oraz absolwentów klubu. Większość z nich kontynuuje swoją siatkarską karierę w klubach PlusLigi, pierwszej oraz drugiej ligi mężczyzn. Wychowankami KS Metro Warszawa są między innymi: Piotr Nowakowski, Karol Kłos, Andrzej Wrona, Maciej Olenderek, Bartosz Gawryszewski, Bartłomiej Lemański, Bartłomiej Lipiński, Maciej Gorzkiewicz, Mateusz Janikowski, Paweł Halaba, Jan Król czy Zbigniew Bartman. Niektórzy po latach wracają do klubu, w którym zaczynali swoje siatkarskie przygody, tak jak zrobił to Tomasz Walendzik i Paweł Mikołajczak, którzy stanowią obecnie trzon seniorskiej drużyny KS Metro Warszawa.
Fot./Źródło: Anna Klepaczko/LUMIKA/KS Metro Warszawa