Ursynów z nowym parkiem kieszonkowym.
Przy alei KEN pojawiło się nowe miejsce do wypoczynku pełne zieleni. W ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego powstał tam park kieszonkowy. Do końca roku w Warszawie zostanie oddanych jeszcze pięć takich miejsc.
Park powstał na powierzchni ponad 1500 mkw, przed wejściem do Multikina. Jego układ wyznaczają trzy placyki połączone falującą alejką główną oraz podwójnym szpalerem 20 okazałych lip o obwodzie pni 25-30 cm. Na nowym terenie zieleni pojawiło się kilka ławek. Nie zabrakło też koszy na śmieci i stojaków rowerowych. Park jest dostępny dla wszystkich mieszkańców. Jest również dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami.
Drzewa to nie jedyna nowa zieleń w tym miejscu. Łącznie posadzono około 10 tys. roślin - bylin, krzewów i roślin cebulowych. Każdy z placyków podkreślony został rabatą kwitnących bylin: rudbekii, szałwii, gaur, krwawników. Wzdłuż alejki głównej ciągną się rabaty trawiasto-bylinowe, a za nimi połacie prosa z werbeną patagońską.
Zachowano niemal cały istniejący żywopłot z ligustru. Wzdłuż al. KEN posadzono też róże okrywowe i derenie, które izolują użytkowników terenu od ruchliwej ulicy. Rośliny dobrano tak, by były atrakcyjne nawet zimą – o tej porze roku walor estetyczny stanowią czerwone pędy berberysów na tle ozdobnych traw.
Teren przy alei KEN zagospodarowano w ramach projektu z budżetu obywatelskiego „Pocket Parki dla Warszawy”. Budowę nowego terenu zieleni nadzorował Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Za projekt była odpowiedzialna Urszula Michalska (kształtownia.pl), a realizacji podjęła się firma AG-Complex.
Parki kieszonkowe w Warszawie
Park kieszonkowy na Ursynowie jest już trzecim udostępnionym mieszkańcom przez Zarząd Zieleni w tym roku. Pierwsze dwa „pocket parki” powstały: na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską. Podobnie jak ten przy al. KEN, oba poprzednie tereny zieleni stworzono w ramach budżetu obywatelskiego. Do końca roku ma powstać jeszcze pięć kolejnych parków kieszonkowych:
- 2 na Bielanach – za przystankiem „Reymonta” oraz za przystankiem „Piaski”
- na Pradze-Południe przy skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
- na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
- na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej (dzięki współpracy z InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy)
Parki realizują firmy: AG-Complex, KĘPKA Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys.
fot. um warszawa