W ogrodach Zamku Królewskiego odkryto tunel
Podczas prac w ogrodach Zamku Królewskiego odkryto ceglano-drewniany kanał prowadzący w kierunku Wisły. Odkrycie datowane jest na XIX wiek. Trwają badania mające na celu ustalenie funkcji tunelu.
Prace konserwatorskie prowadzone w ogrodach Zamku Królewskiego, związane z odtwarzaniem Ogrodu Dolnego, przyniosły niespodziewane odkrycie – tunel wykonany z drewna oraz cegieł, prowadzący w kierunku Wisły. Podczas badań rozpoznano odcinek około 100 metrów obiektu. Wstępnie czas jego powstania określono na XIX wiek.
Kanał odkryty w ogrodach Zamku Królewskiego biegnie po skosie, od strony ul. Grodzkiej w kierunku Wisły. Ma wysokość około 1,5 metra. Co 10 metrów wydrążone są włazy, umożliwiające dostanie się do środka tunelu. Konstrukcja wykonana jest w sposób przemyślany i porządny. Mury oraz sklepienie są ceglane, natomiast dołem poprowadzono grube, drewniane bale, zapobiegające wymywaniu podłoża przez wodę ściekającą do rzeki. Według wstępnych analiz badaczy odkrycie jest w istocie klasycznym kanałem ściekowym, stanowiącym doskonały przykład techniki z XIX wieku. Obiekt miałby stanowić element większego systemu kanalizacyjnego, odpowiedzialnego za odprowadzanie ścieków i deszczówki z terenu dzisiejszego Starego Miasta. Dokładną funkcję tunelu mają jednak określić trwające w dalszym ciągu badania.
Tunel w ogrodach Zamku Królewskiego może stać się jedną z największych ciekawostek udostępnionych zwiedzającym. Problemem może być jedynie sposób jego ekspozycji oraz związane z udostępnieniem koszty. Prawo budowlane nie dopuszcza wstępu do przestrzeni o tak małych gabarytach. Konieczne byłoby także wykonanie odpowiednich instalacji, a przedtem różnego rodzaju ekspertyz. Wszystko to wiąże się ze znacznymi kosztami. Tańszą możliwością jest udostępnienie jednego z włazów, tak aby zwiedzający mogli zajrzeć do wnętrza tunelu.
Prace w ogrodach zamkowych mają zakończyć się w przyszłym roku. Planowane jest odtworzenie charakteru założenia na podstawie ikonografii z XIX i XX wieku. Południowa część ma zostać wzbogacona o fontanny, ścieżki i ławki, a wieczorami również efektowne oświetlenie.
Róża Paszkowska