W Warszawie powstaną trzy nowe parki
Na Ursynowie, Mokotowie i Białołęce – w tych dzielnicach powstaną trzy nowe parki. Wg zapowiedzi stołecznego ratusza zasadzone zostaną tu setki drzew i tysiące krzewów. Największy z parków będzie miał 13 hektarów.
Park linearny nad Południową Obwodnicą Warszawy
Park nad POW na Ursynowie połączy tereny Skarpy Warszawskiej z Lasem Kabackim i Parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK. Łączna powierzchnia nowego parku to 12,5 ha.
Obecnie powstaje jego pierwszy fragment – między ul. Stryjeńską a al. KEN. Pojawi się tam 330 drzew, w tym m.in. dęby szypułkowe, klony zwyczajne czy graby pospolite. Pierwsze egzemplarze już posadzono, a w najbliższych tygodniach przybędzie kilkadziesiąt kolejnych. Planowane jest też zasadzenie łącznie 3,5 tys. krzewów. Niektóre z nich – cisy, kaliny, irgi, lilaki, ligustry, wierzby i jaśminowce już zdobią część terenu.
Z kolei w strefie rekreacyjnej pojawił się już wielki miś, znany z herbu Ursynowa oraz inne urządzenia do zabawy, które zostały wyprodukowane specjalnie dla Warszawy przez duńską firmę Monstrum. Ponadto wykonawca zamontował podświetlaną fontannę posadzkową i zrealizował ogród deszczowy, w którym montowany jest pomost. Budowane są też nowe nawierzchnie, w tym drewniane – w formie plastrów miodu.
Udostępnienie całego parku mieszkańcom planowane jest na I kwartał 2026 r., a koszt całej inwestycji to 42 miliony złotych.
Park linearny przy ul. Suwak
Zieleniec powstaje na dwuhektarowym obszarze silnie zurbanizowanej dawnej dzielnicy przemysłowej, która szybko zmieniła się w centrum biznesowe. Prace trwają wzdłuż linii kolejowej, na terenie dawnych bocznic. Z założenia park ten ma być oazą naturalnej zieleni w silnie zurbanizowanym otoczeniu oraz miejscem wypoczynku dla mieszkańców i pracowników dzielnicy biurowej.
Zachowano możliwie największą ilość istniejącej zieleni i maksymalnie dużą powierzchnię biologicznie czynną. Nasadzenia zostały wykonane z roślin stanowiących pożytek dla zwierząt, a układ alejek spacerowych wkomponowano w istniejący drzewostan. Nie zabraknie też miejsc do relaksu – zaplanowano montaż 60 ławek, 12 leżaków i 6 hamaków.
Budżet inwestycji wynosi 4,8 mln zł, a jej zakończenie planowane jest jeszcze w tym roku.
Park Żerański
Park Żerański powstaje na Białołęce, na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego – od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Jest to zdegradowany, w znacznej mierze poprzemysłowy teren. Zagospodarowanie parku będzie nawiązywało do przemysłowego charakteru terenu – nieukończonego portu rzecznego oraz zakładów prefabrykacji budowlanej.
Na terenie parku powstają: bulwar, pawilon usługowy z funkcją gastronomiczną, pomosty, miejsca wypoczynku i relaksu, sportu oraz zabawy. Wykonano już ok. 30 proc. nawierzchni mineralnych i większość podbudów pod ciągi komunikacyjne. Zakończono montaż parku linowego, a montaż placu zabaw dla młodszych dzieci już się rozpoczął.
Ważnym celem na terenie powstającego zieleńca jest zachowanie oraz wprowadzenie nowych nisz ekologicznych. Połączenia walorów terenu nadwodnego z ustronnym obszarem zieleni pozwoli na stworzenie przestrzeni umożliwiającej wypoczynek i rekreację dla osób w każdym wieku i o zróżnicowanych potrzebach.
Koszt inwestycji to niemal 56 milionów złotych i obejmie teren 13-hekatarowy teren. Zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest na II kwartał 2025 r.