W Warszawie powstanie wkrótce 7 nowych parków kieszonkowych!
Większość z nich to projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego. Jeden park zostanie stworzony dzięki firmie InPost w ramach Zielonego Funduszu dla Warszawy. Ponadto zrealizujemy deptak wśród zieleni – między jezdniami przy ul. Kasprowicza na Bielanach.
Nowe parki kieszonkowe powstaną:
- na Bielanach – przy ul. Reymonta, Broniewskiego i Wólczyńskiej
- na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego
- na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego
- na Ursynowie przy al. KEN
- na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej
Ponadto na Bielanach przy ul. Kasprowicza (od ul. Lisowskiej do ul. Podczaszyńskiego) między jezdniami powstaną nowe alejki wśród zieleni, również w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego. Będzie można tu odpocząć na nowych ławkach.
KIEDY?
Z 6 parków kieszonkowych mieszkańcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Realizacja parku przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach musi zostać przesunięta na przyszły rok z powodu inwestycji realizowanej przez MPWiK przy tej ulicy. Trwa jednak etap projektowania i uzgadniania, by wykonawca mógł rozpocząć budowę skweru tuż po zakończeniu robót.
DLACZEGO POCKET PARKI?
Parki kieszonkowe cieszą się dużą popularnością. Na jeden z projektów z budżetu obywatelskiego, który realizujemy w tym roku pn. „Pocket parki dla Warszawy”, zagłosowało ponad 11 tys. mieszkańców! Parki kieszonkowe umożliwiają mieszkańcom odpoczynek wśród zieleni oraz ułatwiają poruszanie się po mieście – lokalizacje „pocket parków” to miejsca komunikacyjne i tranzytowe.
Parki będą zajmować powierzchnię od ok. 400 m2 do ponad 2 tys. m2. We wszystkich lokalizacjach, oprócz wygodnych ciągów pieszych, przewidzieliśmy nowe trawniki, nasadzenia drzew oraz tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych. Będą tam również elementy małej architektury – ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.
Pamiętamy o tym, by tereny parków były dostępne dla wszystkich mieszkańców. Rośliny są tak dobierane, by parki zachowały walory przyrodnicze przez cały rok. Ptaki mogą znaleźć schronienie w krzewach (np. tawułach, śnieguliczkach i różach okrywowych). Bogaty dobór roślin zapewnia również pożywienie dla zapylaczy. Stawiamy hotele dla owadów i montujemy karmniki. Estetykę parków wzbogacają głazy narzutowe, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska.
DWA NOWE PARKI KIESZONKOWE JUŻ OTWARTE
W tym roku powstały już dwa nowe parki kieszonkowe – w ramach naszej realizacji projektów z budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy mogą odpocząć w enklawach zieleni na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE. Znajdziecie tam nie tylko standardową małą architekturę – na Bemowie patrząc na kwitnące rośliny możecie odpocząć na ławce bujanej, a na Mokotowie – na hamakach.
Parki kieszonkowe realizują dla nas firmy: AG-Complex, KĘPKA Architektura Krajobrazu i Baobab Brandys Sp. z o.o.
fot.zzw.waw.pl