Warszawa uruchomiła klimatyczną Mapę Szkół
- Za kilka dni rozpoczyna się rekrutacja do szkół średnich. Klimatyczna Mapa Szkół to nowy projekt realizowany przez stołeczny ratusz, którego celem jest wsparcie uczniów w wyborze szkoły ponadpodstawowej. Mapa pokazuje rozmaitość warszawskich placówek, ich dostępność i przydatne informacje - poinformował stołeczny ratusz
- Klimatyczna Mapa Szkół nie jest kolejnym rankingiem. Chcemy uniknąć pozycjonowania według nowych wskaźników. Pokazujemy różnorodność i specyfikę warszawskich szkół średnich, a przede wszystkim dostarczamy absolwentkom i absolwentom szkół podstawowych informacje pomagające przy wyborze nowej placówki. Zależy nam, by każda uczennica i każdy uczeń dokonujący wyboru, mogli zrobić to świadomie i mieli jak najpełniejszą wiedzę o tych elementach, które są istotne dla młodych osób planujących dalszą naukę – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta miasta.
Rodzice i nastolatki coraz częściej zwracają uwagę na także aspekty jak np. atmosfera w szkole, infrastruktura (często sportowa) i oferta zajęć dodatkowych.
Posiłki wegetariańskie i strefa ciszy
Dzięki Klimatycznej Mapie Szkół ósmoklasiści nie tylko sprawdzą ofertę szkół, ale też zobaczą działania społeczności szkolnej, które tworzą "klimat" czyli atmosferę m.in. wyposażenie i dostępność placówki, aktywność społeczną, współpracę z organizacjami i wiele innych przydatnych informacji przy wyborze szkoły.
Do projektu przystąpiło 126 warszawskich szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących, techników i branżowych szkół I stopnia. To 80 procent placówek biorących udział w tegorocznej rekrutacji do pierwszych klas.
Klimatyczna Mapa Szkół znajduje się na serwisie mapowym miasta : oraz na stronie edukacja.um.warszawa.pl Projekt to część strony internetowej, na której możliwe jest przeglądanie różnych danych przestrzennych o Warszawie. Serwis składa się z map tematycznych, związanych z życiem miasta i jego mieszkańców. Użytkownicy portalu mapowego mogą tworzyć własne mapy, wyszukiwać obiekty oraz zobaczyć na archiwalnych mapach i opracowaniach jak zmieniała się Warszawa.
Wybierz szkołę średnią dla siebie
Dla tegorocznych ósmoklasistów miasto przygotowało 17,2 tys. miejsc w 98 liceach ogólnokształcących, 44 technikach i 17 branżowych szkołach I stopnia. Od 30 kwietnia ósmoklasiści mogą poznać ofertę szkół w elektronicznym systemie rekrutacji (https://warszawa.edu.com.pl) Od 15 kwietnia kandydaci mogą składać wnioski.
Na stronie edukacja.um.warszawa.pl (https://edukacja.um.warszawa.pl/po-szkole-podstawowej) są informacje dla kandydatów i ich rodziców.Strona ta jest aktualizowana o nowe informacje w zależności od etapu podstępowania rekrutacyjnego.
fot. pixbay/ UMW