mobile
REKLAMA

Warszawa zyskuje nowy symbol: inauguracja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie otworzył swoje drzwi dla publiczności, jak informuje Urząd Miasta. Uroczystość zainaugurowali prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, oraz dyrektorka muzeum, Joanna Mytkowska, którzy serdecznie powitali tłumy warszawiaków. Z okazji otwarcia przez najbliższe dni na gości czekać będzie ponad 100 różnorodnych wydarzeń, w tym koncerty, wystawy, spotkania oraz warsztaty

 

Informacja prasowa
Warszawa zyskuje nowy symbol: inauguracja Muzeum Sztuki Nowoczesnej

– To jest wyjątkowy moment dla Warszawy. Dziś otwieramy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Od dekad nie było w stolicy miejsca od podstaw zbudowanego z myślą sztuce – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy, podczas uroczystego otwarcia muzeum. – Chcemy całkowitej przemiany centrum Warszawy. Jednym z jego symboli będzie właśnie MSN i plac Centralny, który otworzymy już wiosną. Bardzo się z tego cieszę, zwłaszcza, że na tę chwilę czekaliśmy wiele lat – dodał prezydent Trzaskowski.

 

Marszałkowska 103

Otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej przy ul. Marszałkowskiej 103 było długo wyczekiwane przez warszawiaków i miłośników sztuki z całej Polski. To pierwszy powojenny budynek w stolicy, zaprojektowany z myślą o sztuce współczesnej. Obiekt zajmuje prawie 20 tysięcy metrów kwadratowych i składa się z sześciu kondygnacji wokół monumentalnej klatki schodowej. Dwa poziomy wystawowe oferują pomieszczenia z panoramicznymi oknami, które wychodzą na ulicę oraz plac Defilad. Architektem budynku jest nowojorski projektant Thomas Phifer.

– Długo czekaliśmy na ten gmach, ale wreszcie jest. Dziś możemy zaprosić warszawianki i warszawiaków do Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. To jest muzeum o was i dla was, które nie tylko celebruje sztukę współczesną, ale też podkreśla wielką zmianę, jaka się w mieście dokonuje – mówiła Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Mam nadzieję, że będziecie tu przychodzić, że miejsce to stanie się częścią codziennego życia miasta. Jest to największe marzenie zespołu MSN-u – dodała Joanna Mytkowska.

 

Co po otwarciu?

Program otwarcia ma na celu zachęcenie gości do odkrywania nowego gmachu oraz jego architektonicznych rozwiązań. W ciągu najbliższych dni odbędzie się ponad 100 wydarzeń.

Uroczystość rozpoczęła Kim Gordon, ikona amerykańskiego alternatywnego rocka lat 80. i 90. Wczoraj wystąpił amerykański duet 700 Bliss, a dziś Hania Rani przygotowuje specjalny koncert.

Na pierwsze pięć dni zaplanowano również 40 pokazów tanecznych i performatywnych w 12 salach. W programie wystąpią zarówno uznani artyści, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia. Zaprezentowane będą również spektakle polskiej społeczności tanecznej, rzadko goszczącej w Warszawie.

Dodatkowo, zaplanowano nocny program filmowy, który obejmie kino gatunkowe, filmy artystów oraz dokumenty. Uczestnicy będą mieli okazję spotkać się z twórcami filmów. Program Kinomuzeum w przyszłości wzbogaci się o przeglądy filmowe, festiwale oraz różnorodne oferty edukacyjne dla wszystkich grup wiekowych.

Otwarcie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w nowym gmachu to również prezentacja kilku wielkoskalowych rzeźb oraz instalacji zarówno polskich, jak i światowych artystów. Wernisaż pierwszej wystawy kolekcji Muzeum zaplanowano na 21 lutego 2025 roku.

 

Nowe dzieła dla nowego gmachu

Muzeum zaprezentuje nowe dzieła, które przygotowali znani polscy artyści, w tym Agnieszka Polska, Zbigniew Libera, Karolina Jabłońska oraz Wojciech Bąkowski. Multimedialna instalacja "Przepowiednia" Agnieszki Polskiej to losowo wyświetlane krótkie "wróżby" na fasadzie budynku. Zbigniew Libera zaprezentuje projekt zatytułowany "Inwazja na muzeum", powstały w ramach publicznej sesji zdjęciowej. Karolina Jabłońska pokaże wielkoskalowy obraz "Słoiki 2024", a Wojciech Bąkowski stworzy instalację dźwiękową umiejscowioną w podcieniach budynku.

 

Fot.: Rafał Motyl

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda