Warszawscy drogowcy doświetlają miasto
Wciąż trwają prace przy przebudowie oświetlenia w okolicach przejść dla pieszych. Kolejne remonty będą jeszcze tej jesieni. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Ten rok ma być rekordowy. W planach jest doświetlenie 362 przejść- to o 25 więcej niż w roku ubiegłym. Aby ustalić, które warszawskie nieosygnalizowane „zebry” potrzebują dodatkowego źródła światła, przeprowadzany jest audyt. Przejścia oceniane są pod kątem 30 kryteriów, w tym właśnie jakości oświetlenia. Docelowo taką ocenę ma przejść całe miasto.
Żeby przejście było jak najbardziej bezpieczne, drogowcy stawiają przy nim specjalne, niższe słupy. Zamontowane na nich soczewki skierowane są bezpośrednio na jezdnię, co pozwala na oświetlenie pieszego od boku. To rozwiązanie najlepsze, bo poprawia widoczność przechodzącego przez ulicę, ale też kosztowne. Dlatego, w wielu miejscach na istniejących już latarniach, montowane są dodatkowe oprawy lub w ich miejsce stawiane nowe słupy, które dzięki specjalnemu podwójnemu wysięgnikowi jednocześnie oświetlają przejście i jego okolice.
Obecnie na terenie Warszawy doświetlonych jest już 800 przejść, ale Zarząd Dróg Miejskich nie zwalnia tempa. Do końca roku remonty przeprowadzone będą na ulicach: Cyrulików, Krasińskiego (odcinek Broniewskiego-Powązkowska), Bonifraterskiej i Międzyparkowej. Wymienione zostaną także oprawy na masztach oświetleniowych na pl. Bankowym i na węźle Wyścigi.
Drogowcy nie odpuszczą także w przyszłym roku. Już teraz zaplanowane są prace na ulicach: Ratuszowej, Przyczółkowej, Herberta, Podczaszyńskiego, Stawki (odcinek śródmiejski) oraz Senatorskiej. Oprócz już wykonanych doświetleń, na etapie prac projektowych jest kolejne 207 lokalizacji, w których mają powstać przejścia dedykowane.
Źródło: Wydział Prasowy Urzędu m.st. Wraszawy