Wiosenne aktywności dla seniorów - propozycje z całej Warszawy
Zajęcia z gimnastyki i jogi, lekcje języków obcych, wyjścia do teatru – to tylko niektóre z aktywności, z których mogą korzystać warszawscy seniorzy. Różnorodne wydarzenia kierowane do tej grupy społecznej odbywają się we wszystkich dzielnicach
Do muzeum czy do teatru?
W dziedzinie kultury i rozrywki warszawski senior ma naprawdę duży wybór. Nowoczesne muzea, zajęcia i warsztaty w domach kultury i bibliotekach. Wiele imprez, na które wstęp jest wolny, organizują domy kultury, a także urzędy dzielnic.
Do muzeum można się wybrać na wystawy stałe i czasowe, warsztaty, spotkania, wykłady. Oferta jest bogata i różnorodna. Osobom powyżej 65. roku życia, emerytom, rencistom i osobom niepełnosprawnym wraz z opiekunami przysługują ulgowe bilety wstępu. Jedyne co trzeba zrobić, to okazać dokument potwierdzający prawo do ulgi i dokument potwierdzający tożsamość. Niektóre muzea w określone dni można odwiedzać zupełnie za darmo. Od 31 marca w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę poświęconą 70. rocznicy odbudowy starówki pt. „Zgruzowstanie”, a w Państwowym Muzeum Etnograficznym pokazywana jest właśnie ekspozycja o warszawskich malarkach pt. „Malarki warszawskie. Szkice ze sztuki zwanej naiwną”.
Miłośnicy tańców, gry w szachy czy śpiewu powinni odwiedzić najbliższe domy kultury, które oferują takie zajęcia. W Klubie Kultury Seniora na Pradze-Południe zaplanowano w najbliższym czasie wieczorek taneczny i warsztaty literackie, a na Ochocie warsztaty rękodzielnicze.
Informacje na temat wydarzeń kulturalnych dla seniorów znajdują się na stronie nadajemykulture.pl oraz Facebooku.
Nauka przez całe życie
Na naukę nigdy nie jest za późno, o czym świadczy bardzo duże zainteresowanie zajęciami na uniwersytetach trzeciego wieku. To doskonałe miejsca dla seniorów, którzy chcą pogłębiać wiedzę w interesującej ich dziedzinie albo nauczyć się czegoś zupełnie nowego. Zajęcia na UTW umożliwiają rozwój, pobudzają do twórczej i społecznej aktywności, pomagają nawiązać przyjaźnie, a nawet zadbać o kondycję fizyczną. UTW to także miejsce spotkań z osobami w podobnym wieku, co daje poczucie przynależności do grupy.
Oferta edukacyjna warszawskich UTW jest wszechstronna i zróżnicowana. Podstawowymi zajęciami są wykłady i seminaria poświęcone m.in. historii, filozofii, psychologii, literaturze, polityce, muzyce i historii sztuki oraz spotkania ze sławnymi ludźmi. Poruszane są na nich np. zagadnienia opisujące jak zachować do późnych lat życia dobre zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne. Po wykładach można zadawać wykładowcom pytania lub uczestniczyć w dyskusji poświęconej omawianej tematyce.
W wielu warszawskich UTW prowadzone są zajęcia z języka angielskiego, francuskiego, niemieckiego czy włoskiego. Ważne miejsce w ofercie UTW zajmują zajęcia sportowe i rekreacyjne, np. gimnastyka rehabilitacyjna, ćwiczenia usprawniające oraz pływanie. Seniorzy chętnie uczestniczą także w zajęciach turystyczno-krajoznawczych, w ramach których odbywają się zarówno piesze wycieczki, jak i organizowane są dłuższe podróże czy wyjazdy świąteczne, a także turnusy rehabilitacyjne. Dużym zainteresowaniem cieszą się też zajęcia poświęcone obsłudze komputera i Internetu, a ostatnio również smartfona.
W najbliższych tygodniach w warszawskim UTW odbędą się zajęcia takie jak: „Polska, Europa, Świat roku 2030 - dokąd zmierzamy?” w SGH, „Bursztyn i jego tajemnice” na AWFie czy „Suplementy diety. Zalecenia i przeciwwskazania” na UTW Woli i Bemowa. Więcej informacji na temat warszawskich uniwersytetów trzeciego wieku znajduje się na stronie: wsparcie.um.warszawa.pl/uniwersytety-trzeciego-wieku.
Sport to zdrowie
Wysiłek fizyczny powoduje, że organizm wytwarza endorfiny – hormony szczęścia, które wprowadzają w doskonały nastrój, poprawiają samopoczucie, łagodzą stres. Dlatego warto zapisać się na zajęcia ruchowe w klubie seniora, w domu kultury czy w ośrodku sportowym. W miejskich obiektach sportowych realizowane są programy: „Senior – Starszy, Sprawniejszy”, „Aktywny Senior” czy „Gimnastyka dla seniora”. Istnieje także możliwość zakupu karnetu seniora w atrakcyjnej cenie. W ramach programu prowadzone są różne zajęcia sportowo rekreacyjne pod kierunkiem wykwalifikowanych instruktorów.
Szczególnie wiosną Aktywna Warszawa zaprasza na spacery nordic walking. Taka forma treningu to dużo więcej niż „marsz z kijkami”. To uznana na świecie forma rekreacji, która poprawia wydolność oraz wzmacnia całe ciało.
Poza tym odbywają się także zajęcia z jogi vinyasa dla początkujących. Ten rodzaj jogi wywodzi się od hatha jogi, która składa się z łagodnych i umiarkowanych pozycji, idealnych nawet dla początkujących. Wolniejsze tempo niż w większości stylów jogi sprawia, że praktyka hatha jogi jest możliwa w przypadku osób w każdym wieku i na różnych poziomach sprawności fizycznej. Szczegóły zapisów znajdują się na stronie Aktywnej Warszawy.
fot.UDŻ