Wizyta prezydenta Zełeńskiego w Warszawie – spotkał się z polskimi władzami
15 stycznia prezydent Wołodymyr Zełenski złożył wizytę w Warszawie. Najpierw spotkał się z premierem Donaldem Tuskiem, po czym w Belwederze przyjął go prezydent Andrzej Duda. Tematami spotkań były wstąpienie Ukrainy do UE i do NATO, bezpieczeństwo oraz ekshumacja na Wołyniu
Prezydent Ukrainy odwiedził dziś stolicę Polski, gdzie spotkał się z Donaldem Tuskiem oraz prezydentem RP. Oba spotkania kończyły się konferencją prasową, gdzie poinformowano o omówionych przez liderów tematach.
Donald Tusk podkreślił, że Ukraina nadal może liczyć na wsparcie polski i UE: – Polska i Ukraina potwierdzają, że jednym z kluczowych warunków dobrego finału tej historycznej drogi jest możliwie najbliższa współpraca, która bazuje na przyjaźni, wspólnych doświadczeniach, wspólnych przyjaźniach i wspólnych wrogach. Premier kontynuuje, mówiąc, że – Ukraina niepodległa, suwerenna, sama decydująca o swoich losach to jest nie tylko oczywista sprawiedliwość dziejowa, ale jest to też bezdyskusyjnie warunek bezpieczeństwa dla Polski i całej Europy.
Donald Tusk wieży w to, że wojna zakończy się dobrze dla Ukrainy. Dlatego premier podkreślił znaczenie konkretnych rozmów o przyszłości i o wspólnych interesach, „patrząc w przyszłość i rozumiejąc historię”.
Co do ewentualnego członkostwa w Unii Europejskiej, premier zapewnił, że – Polska prezydencja przełamie impas, jaki był widoczny w ostatnich miesiącach. Będziemy pracowali wspólnie z Ukrainą i naszymi partnerami Europejskimi, bezwarunkowo, nad przyspieszeniem, jak to tylko możliwe, procesu akcesyjnego.
Prezydent Andrzej Duda również wypowiedział się za przyjęciem Ukrainy do UE. Wspomniał też o tym, że bezpieczeństwo zagwarantuje głównie członkostwo w NATO: – Z punktu widzenia bezpieczeństwa Ukrainy najważniejsza jest kwestia gwarancji bezpieczeństwa jaką mogą Ukrainie udzielić wyłącznie kraje Sojuszu Północnoatlantyckiego. Największą gwarancją byłoby przyjęcie Ukrainy do NATO. Jednak, jak powiedział prezydent, taka decyzja będzie możliwa raczej po zakończeniu wojny.
Prezydent RP twierdzi, że to kraje NATO powinny postawić pierwszy krok, wystosowując wobec Ukrainy zaproszenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego – Coraz więcej państw przychyla się w kierunku, aby to zaproszenie zostało wysłane
Sprawa ekshumacji ofiar
Istotnym tematem rozmów była też kwestia zbrodni na Wołyniu. Donald Tusk zapewnił gotowość do szybkiego działania na rzecz rozwiązania problemu: – Odnajdujemy wspólny język w kwestii zbrodni na Wołyniu […] Oczywistym problemem do rozwiązania jest potrzeba polskich rodzin do pochowania godnie swoich bliskich. Premier podkreślił też swoją wdzięczność za gotowość prezydenta Ukrainy do takiej rozmowy.
Prezydent RP wyraził nadzieję, że złożone dotąd wnioski o ekshumację ofiar rzezi wołyńskiej – będą systematycznie załatwiane, choć nie jest to tajemnica, że to temat trudny i musi zostać spokojnie i konstruktywnie rozwiązany”. – To także kwestia naszej wspólnej przyszłości.
Do problemu odniósł się na konferencji prasowej również Wołodymyr Zełenski: – Dla nas wsparcie Polski jest bardzo ważne; powinniśmy w naszych stosunkach iść do przodu, patrzeć do przodu. Nasze Ministerstwa Kultury, odpowiadające za odpowiednie kwestie już działają. Cieszę się, że opracowują materiały, i z tego, co od nich słyszałem, widzę, że cały czas we wszystkich kwestiach dążymy do przodu.
Fot.: Marek Borawski/KPRP