mobile

Worek projektów w budżecie obywatelskim

Ponad 1850 projektów zgłosili mieszkańcy stolicy w ramach budżetu obywatelskiego. Z tego ponad 200 projektów o charakterze ogólnomiejskim i ponad 1650 pomysłów dotyczących dzielnic. Pomysły, na co przeznaczyć pieniądze z budżetu stolicy, można było zgłaszać do wtorku 25 stycznia, do północy. Trwa jeszcze wprowadzanie projektów zgłoszonych papierowo, więc ostateczna liczba będzie nieco większa.

Informacja prasowa
Worek projektów w budżecie obywatelskim

- Bardzo dziękuję mieszkańcom za zgłoszenie tak wielu różnorodnych projektów. Cieszę się, że tak liczna grupa warszawiaków i warszawianek ma energię, chęć do działania i zmieniania stolicy na lepsze - mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego. – W najbliższym czasie będziemy oceniać możliwość realizacji zgłoszonych propozycji. Zachęcam wszystkich mieszkańców do sprawdzenia, jakie propozycje w tej edycji zgłosili Wasi sąsiedzi. Bo to mieszkańcy w głosowaniu zdecydują, co zmieni  się w naszym mieście – dodaje.

Projekty można oglądać w internecie: bo.um.warszawa.pl/projekty

Jakie projekty zgłosili mieszkańcy?

Niezmiennie najpopularniejszą kategorią zgłaszanych projektów jest zieleń. Mieszkańcy zgłosili ponad 150 projektów posadzenia nowych krzewów, kwiatów i drzew, a także otoczenia opieką tych istniejących.

Widać również potrzebę mieszkańców dotyczącą rozwoju infrastruktury drogowej. Ponad 200 projektów dotyczy budowy nowych ścieżek rowerowych, wytyczania przejść dla pieszych, remontów chodników czy wyznaczania nowych miejsc parkingowych.

Mieszkańcy postanowili zadbać o najmłodszych mieszkańców stolicy zgłaszając projekty dotyczące placów zabaw i atrakcyjnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Blisko 100 projektów dotyczący powstania nowych placów zabaw, remontu istniejących lub dostawienia do nich nowych atrakcji dla dzieci, również takich z których mogłyby korzystać osoby z niepełnosprawnością.

Mieszkańcy zgłosili również całkiem sporo projektów dotyczących sportu i rekreacji – organizacji zajęć sportowych lub rozbudowy infrastruktury sportowej. Pojawiło się ok. 50 projektów dotyczących boisk do uprawiania różnych dyscyplin sportowych – piłki nożnej, koszykówki, siatkówki, ale też baseballu czy lekkiej atletyki. W tej kategorii mieszkańcy zgłosili również ok. 20 projektów dotyczących budowy, remontu lub oświetlenia skejtparków i torów do jazdy na rowerze.

Dalej – projekty, których celem jest poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego mieszkańców. Chodzi m.in. o wsparcie psychologiczne dla różnych grup czy różnego rodzaju zajęcia pozwalające zadbać o kondycję.

Nie zabrakło również projektów, których celem jest zadbanie o różne zwierzęta. Projekty dotyczą m.in. budowy wybiegów dla psów, montażu budek dla ptaków czy postawienia kocich domów.

Tegoroczne liczby są na razie nieco niższe od lat ubiegłych. W zeszłorocznej, ósmej edycji mieszkańcy zgłosili łącznie 2199 projektów: 233 na poziomie ogólnomiejskim i 1966 dzielnicowych. W siódmej edycji – 2 243 projekty, w tym 197 na poziomie ogólnomiejskim i 2046 dzielnicowych

Co dalej ze zgłoszonymi projektami?

Zgłaszanie projektów do tej edycji budżetu obywatelskiego rozpoczęło się 1 grudnia 2021 r. i zakończyło się o północy 25 stycznia br.

Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą, czy projekt został przyporządkowany do odpowiedniego poziomu – dzielnicowego albo ogólnomiejskiego. W efekcie liczba projektów na poszczególnych poziomach może ulec zmianie.

Pracownicy urzędy sprawdzą również, czy projekt został prawidłowo zgłoszony – np. czy formularz zgłoszeniowy zawiera wszystkie niezbędne informacje, czy została dołączona prawidłowa lista poparcia itp.

Następnie projekty trafią do oceny merytorycznej – czy są możliwe do realizacji. Urzędnicy ocenią m.in. czy zgłoszona propozycja:

  • jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa,
  • jest możliwa do realizacji we wskazanej lokalizacji,
  • jest możliwa do realizacji w ciągu roku,
  • wpisuje się w kompetencje miasta,
  • jest zgodna z przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców.

Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z autorami, aby poprosić o dodatkowe informacje lub uzgodnić zakres tych zmian. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 4 maja br. Od negatywnego wyniku oceny, autorzy będą jeszcze mogli się odwołać.

Głosowanie odbędzie się od 15 do 30 czerwca br. Mieszkańcy wybiorą, które z projektów poddanych pod głosowanie zostaną zrealizowane. Warszawa w przyszłym roku przeznaczy na ich realizację ponad 100 mln zł.

Fot. UM Warszawa

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda