Wybory samorządowe - garść informacji
W najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, odbędą się wybory samorządowe. Głosować będzie można w godz. 7:00–21:00. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o wyborach w Warszawie?
Miejsce i godziny głosowania
Miejsce głosowania można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców lub w wyszukiwarce lokali wyborczych dostępnej na stronie Urzędu m.st. Warszawy. Mieszkańcy, którzy będą musieli dojechać na głosowanie, będą mogli skorzystać z transportu publicznego. Prezydent Warszawy podjął decyzję, że tego dnia komunikacja miejska w stolicy będzie darmowa.
Głosować będzie można od godz. 7:00 do 21:00. Wyjątek stanowi głosowanie w obwodach odrębnych – utworzonych w domach pomocy społecznej, szpitalach, zakładach karnych i aresztach śledczych. Tam głosowanie może się zakończyć najwcześniej o godzinie 18:00, jeśli wszyscy wyborcy ujęci w spisie wyborców w danym obwodzie oddadzą swój głos.
Jak wybieramy?
Na terenie Warszawy wyborcy otrzymają po 4 karty. Mieszkańcy będą wybierać prezydenta miasta, 51 radnych sejmiku wojewódzkiego, 60 przedstawicieli do Rady Warszawy i 420 przedstawicieli do rad w dzielnicach.
W wyborach do Rady m.st. Warszawy, rady dzielnicy oraz do sejmiku województwa mazowieckiego znak „X” można postawić w kratce przy nazwisku kandydata tylko z jednej listy znajdującej się na karcie do głosowania. W wyborach na Prezydenta m.st. Warszawy znak „X” można postawić przy nazwisku tylko jednego kandydata.
Kiedy głos jest nieważny?
Głos uznaje się za nieważny, kiedy:
- w żadnej kratce znajdującej się przy nazwisku kandydata nie zostanie postawiony znak „X”,
- znak „X” zostanie postawiony w kratce z lewej strony obok nazwiska dwóch lub więcej kandydatów.
Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że co najmniej dwie linie muszą się przeciąć w obrębie kratki.
Wszelkie dopiski na karcie do głosowania, rysunki czy dopisanie nazwisk nie wpływają na ważność karty i ważność głosu, o ile nie znajdą się w obrębie kratki przeznaczonej na oddanie głosu.
Wyborcze statystyki
Jak podał stołeczny ratusz do 3 kwietnia br. w stolicy złożono ponad 23 tys. wniosków o ujęcie w Centralnym Rejestrze Wyborców. W tym samym czasie 718 osób złożyło wniosek o wydanie aktu pełnomocnictwa i ponad 460 razy zgłoszono zamiar głosowania korespondencyjnego.
W 2018 r. frekwencja wyniosła ponad 66 proc