WYBORY SAMORZĄDOWE: W jaki sposób głosować korespondencyjnie
Zbliżają się wybory samorządowe, warto pamiętać, że tradycyjna wizyta w lokalu wyborczym to tylko jedna z możliwości oddania głosu na wybranego kandydata. Jednak nie jest to jedyna możliwość. Głosy można oddawać również korespondencyjnie. Jak się do tego przygotować?
7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Warszawiacy wybierają prezydenta miasta, radnych Rady Warszawy, Rad Dzielnic i Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jedną z form oddania głosu w wyborach jest głosowanie korespondencyjne.
Kto może głosować korespondencyjnie?
Skorzystać z tej metody głosowania może osoba która spełnia, chociażby jeden z poniższych warunków:
- jest osobą niepełnosprawną o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
- w dniu głosowania podlega obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych;
- najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat.
Jak zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego?
Najpierw należy sprawdzić swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborczym. W przypadku, gdy adres miejsca, pod którym mamy oddać głos jest nieaktualny, można złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania właściwym dla aktualnego stałego zamieszkania.
Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do 25 marca br. Komisarzowi Wyborczemu w Warszawie. Można to zrobić:
- osobiście w siedzibie Komisarza Wyborczego w Warszawie I przy pl. Bankowym 3/5 wejście B, pokój 42 (parter) od poniedziałku do piątku w godzinach: od 8:15 do 16:15;
- pisemnie – wypełniając formularz;
- w formie elektronicznej – wypełniając specjalny formularz dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-korespondencyjnego3 i wysyłając go za pośrednictwem platformy ePUAP
- telefonicznie na numer telefonu: 22 243 08 00 –w przypadku wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy podlegającego w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych.
Uwaga ważne terminy!
Jak przypomina stołeczny ratusz w razie wysłania dokumentów pocztą zwykłą o dotrzymaniu terminu rozstrzyga data wpływu zgłoszenia do Komisarza Wyborczego I w terminie do 25 marca br.
Jeżeli w dniu głosowania będziesz podlegał obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, możesz złożyć wniosek o głosowanie korespondencyjne do 2 kwietnia br.
Wskazywany w zgłoszeniu adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której jesteś wpisany do spisu wyborców.
W jaki sposób oddać głos?
Jak przypomina stołeczny ratusz pakiet wyborczy zostanie dostarczony do skrzynki pocztowej wyborcy, zgodnie ze wskazanym adresem, przez pracowników Poczty Polskiej. Po oddaniu głosu kopertę zwrotną należy wrzucić do skrzynki pocztowej Poczty Polskiej znajdującej się na terenie dzielnicy m.st. Warszawy lub w dniu wyborów osobiście dostarczyć do obwodowej komisji wyborczej.
W wyborach samorządowych głos można oddać tylko na terenie kraju.
fot. pixbay