Za chwilę ruszą konsultacje społeczne ws. planu przestrzennego dla rejonu ulic Marywilskiej i Płochocińskiej
Jak przekazał Urząd Dzielnicy Białołęka trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rejonu ulic Marywilskiej i Płochocińskiej - część IB. W piątek 7 lutego ruszają konsultacje społeczne. Jak wziąć w nich udział?

Miasto przystąpiło do uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla rejonu ulic Marywilskiej i Płochocińskiej - część IB.
Obszar objęty planem zajmuje powierzchnię około 15, 8 ha. Położony jest n pomiędzy bocznicą kolejową a ul. Kupiecką, w sąsiedztwie odnogi Kanału Żerańskiego. Obszar planu w większości zajmuje budynek działającego od 2010 roku Centrum Handlowego Marywilska 44 wraz z parkingiem oraz przylegającym do terenu centrum fragmentem ul. Kupieckiej. Jak podkreślają urzędnicy celem planu jest umożliwienie odbudowy tego budynku, który został zniszczony w wyniku pożaru w maju 2024 r.
Konsultacje społeczne zostaną przeprowadzone w dniach od 7 lutego do 14 marca 2025 r.
Jak można wziąć udział w konsultacjach?
Udział mieszkańców w sporządzaniu planu musi mieć charakter sformalizowany – to znaczy swoje uwagi trzeba zgłosić na piśmie albo podczas spotkania on-line.
1. Poznaj projekt planu miejscowego dla tej okolicy
Plan miejscowy składa się z dwóch części: tekstu planu (który stanowi treść uchwały rady miasta), oraz rysunku planu (który jest ilustracją do tekstu). Obie te części są nierozerwalnie ze sobą połączone – nie ma sensu czytanie samego tekstu bez patrzenia na rysunek i na odwrót.
Z tekstem i rysunkiem projektu planu miejscowego możesz zapoznać się też w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego, aleje Jerozolimskie 44, poziom -1, wejście od WOM, pon.-pt. w godz. 8:00 – 16:00.
2.Dyskusje
- dyskusja on-line 19 lutego (środa) o godz. 17:00
na YouTube – można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie
na platformie ZOOM – można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Osoby, które chcą skorzystać z tej opcji, muszą napisać wiadomość na dialogwplanowaniu@um.warszawa.pl.
Warto wcześniej sprawdzić, jak działa ZOOM i zrobić test na https://zoom.us/test (otwiera się w nowej karcie)(link otwiera się w nowej karcie);
- na dyżurze telefonicznym projektantki planu we wtorki 11, 18 i 25 lutego w godzinach 13.00 – 16.00 pod numerem telefonu 22 325 81 08
3. Uwagi do projektu planu można składąć do 14 marca 2025 r.
Czym jest dyskusja publiczna on-line?
Dyskusja publiczna on-line ma na celu zaprezentowanie przez projektanta planu rozwiązań konsultowanego projektu planu miejscowego. Dyskusja on-line umożliwia też zadawanie pytań i zabieranie głosu, a także składania formalnych uwag. Oznacza to, że można komentować czy dyskutować bez podawania swoich danych osobowych. Zabrany głos nie będzie jednak formalną uwagą, ale opinią, która będzie się liczyć
Kto może złożyć uwagi do planu?
Każdy może złożyć uwagi do planu i proponować zmiany, jeśli jego zdaniem powinny zostać wprowadzone w przygotowanym projekcie planu, zanim stanie się on obowiązującym prawem. Wszystkie głosy są tak samo ważne. Nie ma znaczenia, czy jest się właścicielem gruntu, mieszkańcem obszaru objętego planem czy jakiegokolwiek innego fragmentu miasta, czy reprezentuje się tylko własny interes lub potrzeby grupy osób, stowarzyszenia, fundacji itp. Każda sprawa jest indywidualnie rozpatrywana przez autorów planu – urbanistów i architektów, a ostatecznie przez Prezydenta i radnych.
Jak złożyć uwagi do planu?
- podczas dyskusji publicznej on-line (więcej informacji powyżej)
- mailowo na adres sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl
- drogą pocztową na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Al. Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
- osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
- możesz skorzystać z umieszczonego w ePUAP formularza ogólnego lub skorzystać z formularza samej uwagi do projektu planu, który jest zamieszczony powyżej.
Szczegóły dotyczące planu i konsultacji znajdują się TUTAJ.