Zabytkowa oficyna rozebrana bez zezwolenia. Spółka zapłaci prawie pół miliona kary
Spółka, która przeprowadziła rozbiórkę budynku frontowego oraz samowolnie wybudowała nowy budynek przy ulicy Targowej 17, została zobowiązana do zapłacenia kary w wysokości niemal pół miliona złotych. Działała ona bez pozwolenia konserwatorskiego, co jest naruszeniem przepisów dotyczących ochrony zabytków, dokonując samowoli budowlanej
Budynek przetrwał wojnę i budowę metra
Jak wyjaśnił cytowany przez portal TVN Warszawa, konserwator, prof. Jakub Lewicki - inwestycja położona jest na terenie układu urbanistycznego ulicy Targowej, na odcinku Plac Wileński – wiadukt kolejowy (Warszawa Praga-Północ), wpisanego do rejestru zabytków 25 maja 2009 roku.
Według doniesień przedtem wspomnianego portalu, prowadząca prace budowlane spółka na działce przy ulicy Targowej 17 naruszyła przepisy i działając bez wymaganego pozwolenia konserwatorskiego przeprowadziła rozbiórkę dwóch oficyn oraz parterowego budynku znajdujących się na terenie działki. Następnie, pomimo wydania pozwolenia wyłącznie na "przemurowanie" prawej oficyny bocznej (zachodniej), firma samowolnie odbudowała całą kamienicę wraz z oficyną oraz oficyną boczną.
Oficyny pod numerem 17 to historyczne budynki, które zostały zbudowane na przełomie XIX i XX wieku. Potwierdzeniem ich historycznego charakteru jest fakt, że zostały uwzględnione w pierwotnych planach Warszawy Lindleya, które datują się na lata 1891-1908. Mimo burzliwej historii, włącznie z okresem II wojny światowej, oficyny przetrwały bez większych zniszczeń. Nawet podczas prac związanych z przewierceniem tunelu metra w maju 2013 roku, konstrukcje zostały odpowiednio zabezpieczone i nie doznały uszczerbku.
fot.MWKZ