Zamknięte żłobki, przedszkola, ośrodki kultury i sportu
Od 4 maja, decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zostanie zdjęty zakaz działalności instytucji kultury i wprowadzona możliwość otwarcia obiektów sportowych. Rząd zapowiedział również, że przedszkola i żłobki będą otwierane od 6 maja, jednak zakresu zapowiedzianych zmian nie skonsultował z samorządami.
Rząd zamieścił na swoich stronach wczoraj, 30 kwietnia, projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Samorządy mają dobę na przesłanie uwag do treści przepisów, które będą regulować życie mieszkańców i pracę gmin. Rozdział „Czasowe ograniczenie w dostępie do edukacji przedszkolnej i żłobków”, został całkowicie pominięty.
Przedszkola i żłobki
– Nie widzę możliwości otwarcia 6 maja żłobków i przedszkoli, które podlegają miastu. Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo maluchów, ich rodziców i dziadków oraz personelu placówek. Chcemy rozmawiać z rządem i zwalczać epidemię, dlatego domagamy się jasnych wytycznych od rządu w sprawie reżimu sanitarnego – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Bez precyzyjnych wytycznych - wynikających z rozporządzenia - a nie na podstawie infografik lub informacji medialnych, Warszawa nie podejmie decyzji o uruchomieniu żłobków, przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. Potrzebne są informacje m.in. o zasadach zachowania odległości między dziećmi, spożywania posiłków, organizacji zajęć czy procedury odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola, w przypadku podejrzenia wystąpienia koronawirusa u opiekunów dziecka.
Kultura
– W Warszawie otwarcie miejskich muzeów i bibliotek publicznych nastąpi w późniejszym terminie, o czym będziemy na bieżąco informować. Otwarcie instytucji kultury wymaga odpowiedniego przygotowania. Przede wszystkim zależy nam na bezpieczeństwie naszych mieszkańców - czytelników, zwiedzających oraz pracowników instytucji. Chcemy mieć pewność, że wdrożone procedury będą dawały gwarancje bezpieczeństwa i sprostają wszystkim zagrożeniom związanym z epidemią – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.
W przypadku działalności bibliotek niezbędne jest zastosowanie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Natomiast otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, według informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy przeprowadzać według trzystopniowego procesu. Wcześniej placówki muszą m.in. doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia (w tym plastikowe przegrody), dokonać zmiany trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym, czy przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Wdrożenie tych działań nie jest możliwe z dnia na dzień. Każde z działań wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, ale i dodatkowych środków.
Sport
Brak szczegółowych wytycznych, w tym także sanitarnych, wydanych w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia, jest problemem również w przypadku obiektów sportowych. Aktualnie do publicznej wiadomości podane zostały jedynie ogólne założenia łagodzenia wprowadzonych wcześniej obostrzeń. – Szczątkowe wytyczne znajdują się z projekcie rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do którego nanieśliśmy szereg uwag - mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Źródło: UM Warszawa