mobile
REKLAMA

Zapisy do bezpłatnych programów dla dzieci z otyłością i wadami postawy ruszyły

We współpracy ze Szpitalem Bródnowskim uruchamiamy dwa kompleksowe programy dla uczniów z klas I-VI. Potrwają 9 miesięcy i będą się składały m.in. z: porad lekarskich, fizjoterapeutycznych i dietetycznych oraz z cyklu zajęć ruchowych. Ćwiczenia będą się odbywały w białołęckim ratuszu.

Informacja prasowa
Zapisy do bezpłatnych programów dla dzieci z otyłością i wadami postawy ruszyły

Otyłych uczniów jest w naszym kraju aż 23%, z czego najwięcej na Mazowszu. Dziś już 32% uczniów szkół podstawowych w województwie mazowieckim ma zbyt dużą masę ciała. Natomiast wady postawy dotyczą już około 50-60 % populacji i mogą prowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie narządu ruchu.

Dzieciaki dużo czasu spędzają przy komputerach, mniej się ruszają. Pandemia i izolacja pogłębiły problem. Oprócz rozwoju sportu w naszej dzielnicy chcemy też wspomóc tych uczniów, którzy mają problem ze zbędnymi kilogramami i z wadami postawy. Udostępniamy na ten cel salę konferencyjną urzędu dzielnicy i zapraszamy do skorzystania z programu – mówi Grzegorz Kuca, burmistrz Białołęki. 

- To bardzo potrzebna inicjatywa. Otyłość to nie defekt estetyczny, problem wizualny, ale choroba przewlekła wymagająca leczenia. Jest też dużym obciążeniem dla wrażliwej psychiki dzieci, które zmagając się z otyłością są często narażone na przykre komentarze rówieśników, a nawet wykluczenie. Chcemy dać im i ich rodzicom narzędzia i wsparcie, by na tej drodze po zdrowie nie byli sami i mogli skorzystać z profesjonalnej i skutecznej pomocy. Profilaktyka, ćwiczenia, wczesne wykrycie wad postawy i plan leczenia to inwestycja w przyszłość i sprawność na całe życie  - mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.

Z czego będzie się składały programy

W ramach każdego z programów uczestnicy mogą liczyć na:

  • 3 badania lekarskie dla dzieci z otyłością i 3 porady fizjoterapeutyczne dla dzieci z wadami postawy,
  • 9 miesięcy profesjonalnych zajęć ruchowych, 2 razy w tygodniu, z udziałem fizjoterapeuty  - łącznie 77 zajęć w grupach 10-osobowych,
  • 5 indywidualnych porad dietetycznych dla każdego uczestnika,
  • dla rodziców/opiekunów dzieci zostaną udostępnione na platformie e-learningowej działania informacyjno – edukacyjne.  

Zajęcia będą się odbywały od września 2022 roku do maja 2023 roku.

Dla kogo są przeznaczone programy

Aby wziąć udział w zajęciach dziecko:

  • nie może korzystać w momencie aplikowania ze zbieżnych świadczeń finansowanych przez NFZ oraz nie bierze/nie brało wcześniej udziału w analogicznym programie finansowanym z EFS, np. u innego beneficjenta realizującego program pn.: „Regionalny program zdrowotny w zakresie chorób kręgosłupa i otyłości wśród dzieci z województwa mazowieckiego”,
  • musi być uczniem klasy I-VI szkoły podstawowej,
  • musi uczęszczać do szkoły podstawowej na terenie Targówka i Białołęki,
  • stwierdzona otyłość/choroba kręgosłupa podczas kwalifikacji lekarskiej w ramach projektu lub przedstawionej dokumentacji medycznej.

Jak zapisać dziecko do programów

Do zapisów zostały uruchomione specjalne telefony

  • dla dzieci z otyłością: 798 738 014. Telefon będzie działał w dni powszednie w godz. 10-17.
  • dla dzieci z chorobami kręgosłupa: 22 326 58 30. Telefon będzie działał w dni powszednie w godz.  8-15.

Dlaczego otyłość i choroby kręgosłupa są takie powszechne

Częstość występowania otyłości u dzieci dramatycznie wzrosła w ciągu ostatnich dziesięcioleci na całym świecie. 

Nadwaga i otyłość znacznie zwiększają ryzyko wielu przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i nowotwory złośliwe. Dlatego tak ważne jest, aby zareagować na czas – mówi Ewa Janczar, członek zarządu Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Jedną z przyczyn występowania otyłości jest rozwijająca się technologia, szczególnie urządzenia techniczne, które zastępują wysiłek fizyczny m.in.: nieograniczony dostęp do telewizora i komputera, zastępuje często zabawy i gry wymagające aktywności fizycznej itd. Kolejną przyczyną jest sposób odżywiania się - łatwy dostęp do przetworzonej, wysokokalorycznej, bogatej w tłuszcze i cukry proste żywności, zwiększanie objętości posiłków, nieregularność spożywania posiłków, ich opuszczanie lub częste podjadanie kalorycznych przekąsek. Rozwojowi otyłości sprzyjają także sytuacje stresowe i problemy emocjonalne, takie jak konflikty w szkole czy w rodzinie.

Jeśli chodzi o choroby kręgosłupa, to są one najczęściej spowodowane złymi nawykami lub nadmiernym w stosunku do wzrostu i wagi obciążeniem ciała. W efekcie wady te mogą prowadzić do trwałych zniekształceń w obrębie narządu ruchu. W rozwoju dzieci występują okresy szczególnej podatności organizmu na powstawanie wad postawy. Pierwszy okres (wiek 6-7 lat) wiąże się ze zmianą stylu życia. Rozpoczęcie nauki w szkole oznacza kilkugodzinną wymuszoną pozycję siedzącą w ławce szkolnej, przy bardzo silnie rozwiniętej potrzebie ruchu. Dzieci w wieku 7-10 lat wymagają szczególnej troski i stworzenia optymalnych warunków dla rozwoju. Wszelkiego rodzaju niedopatrzenia i zaniedbania w stwarzaniu odpowiednich warunków rozwoju mogą spowodować utrwalenie się złych nawyków i doprowadzić do zniekształceń w budowie i postawie ciała.

 

Organizatorzy: Mazowiecki Szpital Bródnowski w partnerstwie z Centrum Medycznym Goldenmed.

 

Oba projekty są finansowane z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020.

fot.UDBiał

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda