Zielona ofensywa na arteriach Warszawy
W ostatni piątek odbyło się spotkanie, podczas którego omówione zostały pomysły na zazielenianie stolicy; Zielone ulice Warszawy i Milion drzew - to najważniejsze z nich. Projektem objęte zostaną takie dzielnice jak: Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy i Wola.
Przed projektantami duże wyzwanie, gdyż tym razem ich zadaniem będzie przygotowanie aranżacji zieleni m.in. wzdłuż Alei Jerozolimskich, Grójeckiej czy Marszałkowskiej. To już trzecia część projektu #ZieloneUlice Warszawy.
– Nie zwalniamy w realizacji naszych zamierzeń związanych z zazielenianiem stołecznych ulic. Dziś ogłaszamy przetarg na kolejnych 14 dużych ciągów komunikacyjnych. Wśród nich tych największych i najbardziej reprezentacyjnych – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy i dodaje – Zmiany, które powinni zaproponować projektanci nie mogą być jedynie zwykłą „kosmetyką”. Mamy nadzieję, że architekci wykażą się swoją innowacyjnością i twórczo połączą istotne funkcje komunikacyjne tych arterii z harmonizującą i tonującą rolą zieleni.
Projekt #ZieloneUlice Warszawy wkracza w decydującą fazę. Do już trwających przetargów na zaprojektowanie aranżacji zieleni na głównych arteriach Bemowa, Bielan, Żoliborza oraz Białołęki, Pragi-Północ i Targówka dołączają Ochota, Śródmieście, Ursus, Włochy i Wola.
W ogłoszonym właśnie przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy przetargu do zazieleniania wytypowanych zostało 14 arterii:
1. ulica Marszałkowska z placami Bankowym, Zbawiciela oraz Unii Lubelskiej
2. ciąg ulic Czerniakowska, Solec i Wioślarska
3. ciąg ulic Anielewicza i Świętojerska
4. ciąg al. Jana Pawła II i Chałubińskiego
5. ciąg ul. Grójeckiej i alei Krakowskiej wraz z ulicami Banacha, Kopińską i Sokołowskiego „Grzymały”
6. ulica Raszyńska
7. ciąg ulicy Wolskiej z aleją Solidarności – odcinek w Śródmieściu i na Woli
8. ulica Towarowa
9. aleja Prymasa Tysiąclecia
10. Aleje Jerozolimskie
11. ulica 17 stycznia
12. ciąg ulic Łopuszańska, Hynka i Sasanki
13. ciąg ulic Warszawska i Jagiełły
14. ulica Spisaka wraz z ulicami Sosnkowskiego, Pużaka, Dzieci Warszawy, Sławka i Kompanii AK „Kordian”
Mapę z zaznaczonymi ulicami przeznaczonymi do zazieleniania w części „C” można znaleźć tutaj.
– Już czekamy na pierwsze szkice i projekty zmian. Nasze oczekiwania są tym większe, że zieloną metamorfozę mają przejść ulice, które są prawdziwym kręgosłupem komunikacyjnym dzielnicy. Teraz oprócz swojej ważnej roli w transporcie, mają szansę zyskać także znaczenie wizerunkowe – mówi Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca burmistrza dzielnicy Wola m.st. Warszawy.
– Z Ochotą związana jestem od zawsze. Pamiętam szereg zmian, które zaszły w naszej dzielnicy. Niestety nie zawsze były to „zielone zmiany”. Teraz odwracamy ten trend. Największe arterie, które tak wyraźnie przecinają naszą dzielnicę, przestaną dzielić, a zaczną łączyć. Mam nadzieję, że architekci podołają zadaniu i faktycznie stworzą zielone korytarze, które zespolą ze sobą kolejne osiedla Ochoty – mówi Sylwia Mróz, radna dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.
Zadaniem projektantów będzie wykonanie „koncepcji aranżacji zieleni wzdłuż ulic wraz z projektem wykonawczym nasadzeń i towarzyszących im zmian w granicach pasów drogowych wybranych ulic w Warszawie”. Oznacza to, że zmiany obejmą cały obszar ulic w obrębie pasa drogowego wraz z przylegającymi terenami zieleni lub przeznaczonymi na tereny zieleni w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego.
#ZieloneUlice Warszawy
To projekt ujęty systemowo. W sumie zielone metamorfozy zostaną wykonane na niemal 80 dużych warszawskich ulicach, w szczególności krajowych, wojewódzkich i powiatowych, którymi nie zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Łącznie we wszystkich dzielnicach pojawi się minimum 18 tysięcy drzew. W ciągu dwóch lat na ten cel zostanie przeznaczone ponad 20 milionów złotych. Dotychczas uruchomione zostały postępowania obejmujące:
w części „A” – Bemowo, Bielany i Żoliborz (otwarcie ofert nastąpi 31 lipca)
w części „B” – Białołękę, Pragę-Północ i Targówek (przetarg ruszył 12 lipca)
w części „C” – Śródmieście, Ochotę, Wolę, Włochy i Ursus
Wkrótce rozpoczną się przetargi na dwa pozostałe obszary stolicy:
w części „D” – Mokotów, Ursynów i Wilanów, a
w części „E” – Pragę-Południe, Rembertów, Wawer i Wesołą.
Milion drzew dla Warszawy - Włącz się w zazielenianie stolicy
Każdy z mieszkańców stolicy może mieć swój udział w zazielenianiu miasta. „Milion drzew dla Warszawy” to nie slogan, a rzeczywiste działania podejmowane w stolicy. Każdy może mieć w nich udział.
W kształtowanie terenów zieleni najłatwiej włączyć się korzystając z aplikacji „Milion drzew”. Uruchomiono ją pod koniec marca a za jej pośrednictwem wskazano już miejsca dla nasadzenia niemal 6 400 drzew. Aplikację można pobrać z Google Play (na systemy Android), a także z App Store (iOS). Aby wskazać miejsce nowego nasadzenia należy wybrać się w miejscy, gdzie chcemy by pojawiło się drzewo. W aplikacji wybieramy opcję „zgłoś”, a następnie złożyć wniosek podając nasze dane kontaktowe i… gotowe! Lokalizacje dla nowych nasadzeń można także wskazać przez aplikację Warszawa 19115.
Nasadzenia będą wykonywane zgodnie z przyjętym „Standardami kształtowania zieleni w Warszawie”, stanowiącymi załącznik do przyjętego „Programu ochrony środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2017-2020 z perspektywą do 2023 roku”. Przy ulicach, w parkach czy na skwerach, wiosną i jesienią, pojawią się drzewa mające od 6 do 10 lat, o obwodzie 16-18 cm, wysokości sięgającej nawet 7 metrów.
„Milion drzew” to również program fundraisingowy (odwrócony budżet partycypacyjny), w którym mieszkańcy i przedsiębiorcy mogą zaangażować się w sadzenie drzew. Chętni bezpośrednio ustalają z Zarządem Zieleni miejsca oraz finansują zakup konkretnych roślin. Projekt ten zakłada również partycypację mieszkańców w działaniach podejmowanych przez społecznych partnerów. W ramach działań prowadzone będą m.in. ogrody społecznościowe, wspólne akcje sadzenia drzew czy konkursy na najlepsze inicjatywy z tym związane. Nie zapomniano również o opiece nad drzewami „weteranami” – mieszkańcy, czy przedsiębiorcy mogą pod opiekę wziąć konkretne drzewa. Dzięki temu możliwe będzie sfinansowanie ponadstandardowych działań poprawiających kondycję zasłużonych dla społeczności lokalnych drzew.
Na zdjęciu od lewej
Grażyna Orzechowska-Mikulska, Sylwia Mróz i Michał Olszewski podczas spotkania dotyczącego projektów zazieleniania miasta.