„Zielona ściana” – nowatorski projekt na Wawelskiej
Warszawiacy mieszkający, uczący się i pracujący po północnej stronie ul. Wawelskiej odetchną z ulgą. Jeszcze w tym roku, od jezdni oddzieli ich „zielona ściana”. Dwumetrowe krzewy zasadzone zostaną na ponad dwóch kilometrach jednej z głównych arterii Ochoty. Trwają poszukiwania wykonawcy prac.
– Życie w wielkim mieście, nawet przy ruchliwej ulicy, nie powinno kojarzyć się jedynie z uciążliwościami. Udowodnimy to projektem „Zielona ściana wzdłuż Wawelskiej”. To właśnie tu zasadzimy ponad 21 tysięcy krzewów oraz sześć i pół tysiąca innych roślin, które nie tylko zmniejszą narażenie mieszkańców na hałas, ale ograniczą również pylenie, a przede wszystkim zdecydowanie poprawią estetykę tej arterii – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
– Pamiętam jeszcze czasy, kiedy Wawelska była ulicą pokrytą kocimi łbami, spomiędzy których wyrastały rumianki. Czasy jednak się zmieniły, a wraz z nimi charakter tej ulicy. Powinniśmy jednak dbać, aby rozwój miasta nie odbywał się kosztem obniżenia jakości życia jego mieszkańców. Zielona ściana z pewnością stłumi uciążliwości, które dziś generuje ruch samochodowy – mówi Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady m.st. Warszawy.
– Mieszkańcy wielokrotnie zwracali się do nas z prośbą o interwencję w sprawie niedogodności jakie powoduje Wawelska. Wspólnie wypracowaliśmy zielone rozwiązanie. Długi na ponad dwa kilometry szpaler dwumetrowych krzewów powinien zapewnić skuteczne wytchnienie od zgiełku – uzupełnia Katarzyna Łęgiewicz, burmistrz dzielnicy Ochota m.st. Warszawy.
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy właśnie ogłosił postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę prac polegających na „zagospodarowaniu terenów zieleni po północnej stronie ulicy Wawelskiej wraz z infrastrukturą podziemną (systemem automatycznego nawadniania)”. Obszar objęty tą inwestycją to ponad 4,5 hektara. Zachodnią granicę nasadzeń wyznaczy ulica Grójecka, a wschodnią aleja Niepodległości.
– Głównym założeniem projektu jest posadzenie krzewów żywopłotowych z gotowych modułów w formie prostopadłościanów. Projektanci nie zapomnieli jednak o urozmaiceniach w postaci pnączy czy bylin. – mówi Marek Piwowarski, dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
W sumie wzdłuż ponad 2,2 kilometrowego odcinka zasadzonych zostanie blisko 27,5 tysiąca roślin – 21 tysięcy krzewów, 1,7 tysiąca pnączy, 1,9 tysiąca bylin oraz 2,9 roślin cebulowych.