mobile
REKLAMA

Zmiany w Parku Akcji „Burza”

Kopiec Powstania Warszawskiego i jego okolicy ma zmienić swoje oblicze. Pojawią się rabaty z róż, trawnik i zaorany wcześniej tor dla rowerzystów. Jaki będzie ostateczny kształt parku zadecydują mieszkańcy.

Anna Tomasik
Zmiany w Parku Akcji „Burza”

Już w 1945 roku, po południowej stronie ulicy Bartyckiej na Mokotowie zaczęło się sypanie kopca z gruzu zniszczonych podczas II wojny światowej warszawskich budynków. To sztuczne wzniesienie na „Czerniakowie” uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 24 marca 2004 roku nazwano Kopcem Powstania Warszawskiego. Wokół niego powstał też park Akcji „Burza”, który stał się oficjalną nazwą Kopca Powstania Warszawskiego i jego okolicy. Teren ten łącznie zajmuje 9,86 ha powierzchni.

Teraz park czekają zmiany. Zgodnie z koncepcją pełnić ma funkcję nie tylko symboliczno-historyczną, ale i rekreacyjną.

Na samo wzgórze parku prowadzić ma aleja w formie spirali. Po drodze napotkamy na elementy pomnikowe, place i tarasy widokowe, aleje i ciągi piesze. Do parku prowadzić ma docelowo aż osiem wejść. Wybierając się na przechadzkę do parku wieczorem i wchodząc wejściem głównym, będącym kontynuacją monumentalnych schodów, naszym oczom ukazuje się widok oświetlonego pomnika usytuowanego na samym szczycie kopca. Widok zapierający dech w piersiach.

Roślinność w parku ma być ozdobna o charakterze ogrodowo-parkowym, jak i naturalistyczno-parkowa. Przy wejściach naprzeciw głównych schodów zostanie założona rabata z róż i traw przechodząca łagodnie w trawnik z kwitnącymi kępami kwiatów. W tle rabaty rosnąć będą brzozy, które zasadzone w formie swobodnych grup podkreślać będą też główne schody. Na szczycie wzgórza zostaną posadzone róże i okrywowy jałowiec oraz brzozy i płaczące jarzębiny. W niektórych miejscach wymieniona zostanie gleba i trawniki. Projekt przewiduje też powstanie zadaszonego miejsca wypoczynku z ławkami i koszami na śmiecie. Pojawią się tam ławki ze stolikami do gier planszowych, plac zabaw dla dzieci, a nawet teren dla psów. Bez ingerencji natomiast pozostanie teren ochronny dla ptaków, czyli południowo-wschodnia część parku.

Stołeczny ratusz obiecuje również rowerzystom powrót toru z przeszkodami dla jednośladów, który został zaorany po tym, jak w 2016 roku wystąpili oni do władz miasta z prośbą o legalizację istniejącego w tym miejscu „dzikiego” toru. Przebudowa parku Akcji „Burza” sfinansowana w części zostanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

KONSULTACJE SPOŁECZNE  

Jak można wziąć udział w konsultacjach: 

  •  przyjdź na spotkanie: 23 maja lub 13 czerwca, godz. 18:00, Szkoła podstawowa nr 190, ul. Zwierzyniecka 10.
  • Wypełnij ankietę do 10 czerwca na stronie http://konsultacje.um.warszawa.pl/konsultacja/jaki-powinien-byc-park-wokol-kopca-powstania-warszawskiego
  • Ankieta w wersji papierowej dostępna jest w szkole przy Zwierzynieckiej 10 i Domu Kultury “Dorożkarnia” (ul. Siekierkowska 28). 
  • Możesz porozmawiać o projekcie w parku: 27 maja i 16 czerwca, godz. 12:00 – 15:00 przy schodach na kopiec od ul. Bartyckiej. O godzinie 13:00 rozpocznie się spacer przyrodniczo – historyczny po parku.

Anna Tomasik

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda