Znamy laureatów Nagrody Historycznej m.st. Warszawy
Grzegorz Motyka autor książki „Akcja Wisła" '47 Komunistyczna Czystka Etniczna" został tegorocznym laureatem Nagrody Historycznej Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego. Natomiast Kalina Błażejowska za publikację ,,Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych" otrzymała nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych
– Bardzo się cieszę, że nagroda istnieje od 15 lat i od tego czasu miasto nagradza najlepsze publikacje historyczne. Wielkie podziękowania należą się Elżbiecie Moczarskiej, ale także wszystkim badaczom, autorkom i autorom zajmującym się tą tematyką – mówiła Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy. –Warszawa jest miastem, które zawsze będzie dbało o to, żeby wolność myśli, wolność słowa czy też wsparcie dla artystów, autorów i autorek były celem, który nam wszystkim przyświeca -dodała wiceprezydentka Warszawy.
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego została przyznana po raz 16. Spośród stu zgłoszonych książek, a następnie pięciu nominacji, jury pod przewodnictwem prof. Andrzeja Friszkego wybrało książkę „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna” autorstwa Grzegorza Motyki. Zwycięzca otrzymał statuetkę – replikę temperówki patrona nagrody – oraz 50 tys. złotych. Po raz pierwszy nagrody pieniężne po 10 tys. zł otrzymali również pozostali nominowani.
– Ogromna wiedza o faktach idzie w parze z dokładnością w rekonstruowaniu szczegółów, wnikliwością krytyki źródeł i mądrością w wyciąganiu wniosków, dostrzeganiu związków między faktami. W bardzo trudnym obszarze, gdzie emocje (obu stron) niekiedy bardzo silne, często prowadzą do niechęci i niemożności zrozumienia racji drugiej strony (wtedy i dziś) prof. Motyka ze spokojem i precyzją mówił i pisał o faktach, pamiętając też cały czas o racjach moralnych i prawie ofiar do przywrócenia o nich pamięci – uzasadniał werdykt prof. Andrzej Friszke, przewodniczący jury.
Grzegorz Motyka, laureat tegorocznej Nagrody, jest historykiem i politologiem skupiającym się w pracy badawczej na problematyce stosunków polsko-ukraińskich po 1939 roku oraz kwestii antykomunistycznego oporu w Europie Środkowej po 1944 roku. Wydawcą nagrodzonej publikacji jest Wydawnictwo Literackie.
Laureatka Młodzieżowych Klubów Historycznych
Co roku swoją Nagrodę przyznają również Młodzieżowe Kluby Historyczne, którym również patronuje Kazimierz Moczarski. Jest nią „Ołówek”, statuetka pasująca do „Temperówki Kazimierza Moczarskiego”. Kluby na co dzień promują modę na czytanie książek historycznych wśród uczniów szkół średnich. Tym razem „Ołówek” trafił do Kaliny Błażejowskiej za książkę „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych” wydanej przez Wydawnictwa Czarne.
O nagrodzie
Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, ustanowiona w grudniu 2018 roku uchwałą Rady m.st. Warszawy, jest kontynuacją wcześniejszej nagrody za najlepszą książkę poświęconą najnowszej historii Polski. To jedna z najważniejszych nagród historycznych w kraju, a jej laureatami byli m.in. Timothy Snyder, Alexandra Richie, Karol Modzelewski, Grzegorz Piątek, Anna Wylegała, a w ubiegłym roku Sławomir Łotysz.
Organizatorem i fundatorem jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem nagrody jest Biblioteka Narodowa. „Gazeta Wyborcza" sprawuje patronat medialny.
Patron Kazimierz Moczarski
Nagroda jest uczczeniem pamięci Kazimierza Moczarskiego – dziennikarza i prawnika, autora „Rozmów z katem”, niezwykłego zapisu rozmów z Jürgenem Stroopem, likwidatorem warszawskiego getta, z którym Moczarski dzielił jedną celę więzienia na warszawskim Mokotowie.