mobile
REKLAMA

Znamy projekt centrum kultury „Twórcza Twarda”

Wiemy już, jak będzie wyglądało centrum kultury „Twórcza Twarda”. Właśnie został rozstrzygnięty konkurs architektoniczny na koncepcję siedziby tego obiektu, który powstanie na terenie dawnego boiska szkolnego przy ulicy Twardej 8/12.

Informacja prasowa
Znamy projekt centrum kultury „Twórcza Twarda”

- „Twórcza Twarda” to obiekt tworzony z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców. Chcemy, aby znacznie wykraczał poza funkcjonalność zwykłego domu kultury. Unikalne rozwiązania architektoniczne, wiele otwartych przestrzeni idealnych do spotkań i przede wszystkim bogata oferta sprawią, że będzie to miejsce nie tylko pobudzające kreatywność, ale także pełniące funkcję miastotwórczą. Choć obiekt zostanie wzniesiony na obszarze dotychczasowego boiska, to nie pozbawi mieszkańców możliwości uprawiania sportu – do zachowania aktywności fizycznej zachęcać będzie specjalna strefa sportowa znajdująca się na dachu budynku – mówi Krzysztof Czubaszek, burmistrz dzielnicy Śródmieście.

- Temat był trudny, a miejsce przy ul. Twardej z dawnym gimnazjum i boiskiem w sąsiedztwie synagogi Nożyków, ciekawe. Musieliśmy wybrać jak najlepszy projekt, zarazem taki, który pozwoli na realizację dużego obiektu kultury, o bogatym i zróżnicowanym programie, przy określonych środkach z budżetu miasta. Wśród 32 prac, które wpłynęły w konkursie, obecne były różne tendencje w myśleniu architektów. Rozpiętość proponowanych form mieści się między pawilonem a miasteczkiem, jednym dużym obiektem a ich zespołem o charakterze bardziej rozdrobnionej zabudowy. Pierwszą nagrodę zdobył projekt, który proponuje duży i zwarty budynek, ale o zróżnicowanej wysokości, z charakterystycznym i rytmicznym detalem na elewacji - mówi Marek Mikos, zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Konkurs architektoniczny został ogłoszony 20 lipca br. Zadaniem architektów było opracowanie koncepcji architektonicznej obiektu o łącznej powierzchni około 6 tys. m². Wpłynęły 32 prace konkursowe, które ocenił 7-osobowy sąd konkursowy.

W środę, 14 października, poznaliśmy zwycięzcę. Sąd konkursowy przyznał następujące nagrody: 

 

  •          I nagroda (70 tys. zł) – Kalata Architekci S.C., Szymon Kalata, Eliza Kalata Warszawa; DIPL. ARCH ETH SIA Anna Jach Zurych, Szwajcaria
  •          II nagroda (40 tys. zł) – inicjatywa projektowa sp. z o.o. Warszawa

Zespół autorski: Piotr Straszak, Mikołaj Zdanowski, Szymon Chwazik, Iwona Pawlak, Magdalena Walczak

  •          III nagroda (30 tys. zł) – Jakub Heciak Architekt Kielce

Zespół autorski: Jakub Heciak, Magdalena Wojnowska-Heciak, Grzegorz Krzemień

Oraz cztery równorzędne wyróżnienia (po 5 tys. zł):

  •          AMC – Andrzej Chołdzyński Sp. z o.o. Warszawa
  •          Pracownia Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska Warszawa

Zespół autorski: Aleksandra Wasilkowska, Karolina Kotlicka, Monika Oleśko, Alicja Soćko

  •          OVO Grąbczewscy Architekci Katowice

Zespół autorski: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski, Marek Grąbczewski

  •          M.O.C. Architekci Sp. z o.o. sp.k. Katowice

Zespół autorski: Ewa Janik, Błażej Janik, Małgorzata Karolak, Krzysztof Kaczmarczyk

Jury przyznało pierwszą nagrodę zespołowi, który swoim projektem najlepiej potrafił odpowiedzieć na potrzeby programowe, wpisując się w kontekst urbanistyczno-architektoniczny rejonu ul. Twardej i placu Grzybowskiego, gdzie obiekty zabytkowe sąsiadują z budynkami nowoczesnymi. Autorzy „zrealizowali ideę maksymalizacji użytkowania obiektu przy jednoczesnym dostosowaniu rozwiązań przestrzennych do różnej skali otaczającej zabudowy”. Forma budynku honoruje „skalę zabytkowego zespołu synagogi Nożyków oraz białego domu” i pozwala na „realizację przestrzeni publicznej w elastyczny sposób”. Pozwoli to „na atrakcyjny odbiór budynku z różnych otwarć widokowych”. Zwycięska propozycja „realizuje cele programowe poprzez racjonalne, przemyślane środki, zachowując i proponując program sportowy”, z którego będą mogli korzystać także mieszkańcy z sąsiedztwa.

Wizualizacje wszystkich nagrodzonych prac wraz z opiniami sądu konkursowego znajdują się tutaj.

Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 70 tys. zł otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Od 14 do 23 listopada, w godz. 8.00-18.00, zapraszamy do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego przy ul. Marszałkowskiej 77/79 (sala czarna na parterze) na wystawę pokonkursową. A w poniedziałek, 19 listopada, o godz. 18.00 w tym samym miejscu odbędzie się dyskusja pokonkursowa.

Centrum kultury „Twórcza Twarda”

W budynku zostanie zorganizowana przestrzeń na działalność statutową dwóch placówek kulturalno-oświatowych: Domu Kultury „Śródmieście” oraz Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” im. C.K. Norwida. Znajdą się tam m.in.: pracownie tematyczne, sale muzyczne, teatralne, zaplecze techniczne, pomieszczenia biurowe, kawiarenka i sala widowiskowa na około 330 miejsc.

Śródmieście jest dzielnicą wyjątkową – wizytówką Warszawy. Pełni funkcje reprezentacyjne, tu kumuluje się biznesowe i polityczne życie. Jest też przede wszystkim domem dla tysięcy mieszkańców, którzy mają prawo do aktywnego wypoczynku i ciekawego spędzania wolnego czasu. Jakość pracy oraz życia w naszej dzielnicy zależy od tego, czy uda się w niej skutecznie połączyć wiele różnorodnych funkcji. „Twórcza Twarda” dowodzi, że w Śródmieściu jest miejsce nie tylko dla biznesu czy dużych instytucji, ale przede wszystkim dla mieszkańców, którzy zyskają możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych i rozwijania swoich pasji w dogodnych warunkach – mówi Marcin Rolnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście.

Obecne siedziby zarówno DKŚ, jak i MDK „Muranów”, nie zaspakajają potrzeb tych placówek oraz uniemożliwiają ich rozwój. DKŚ działa w pomieszczeniach usytuowanych w kompleksach mieszkalnych (główna siedziba przy ul. Smolnej oraz placówki terenowe przy ul. Foksal, Anielewicza, Hożej, Św. Salezego i Jazdów), co ogranicza jego funkcjonowanie (kwestia hałasu). Poza tym dysponuje salą widowiskową jedynie na 80 miejsc. Z kolei MDK „Muranów” zajmuje część budynku szkolnego przy ul. Stawki. Nie posiada profesjonalnej sali widowiskowej oraz ma zbyt małą powierzchnię w stosunku do potrzeb. Gdy opuści zajmowaną część budynku, przestrzeń ta pozwoli na rozwój mieszczącego się tam Zespołu Szkół Licealnych i Ekonomicznych.

Śródmieście, choć położone centralnie i o dużych walorach reprezentacyjnych, nie posiada własnych, samodzielnych i w pełni do tego przystosowanych obiektów na działalność kulturalno-oświatową. Budowa siedziby dla Domu Kultury „Śródmieście” i Młodzieżowego Domu Kultury „Muranów” pozwoli zmienić tę niekorzystną sytuację, a także poprawi poziom usług dla mieszkańców Śródmieścia.

Co będzie w budynku szkolnym przy ul. Twardej?

Komfortowe warunki do opieki i nauki dla dzieci i młodzieży z niedosłuchem oraz przedszkole i internat dla ok. 30 osób – to plany na zagospodarowanie nieruchomości przy ulicy Twardej 8/12. 1 marca br. radni Warszawy podjęli uchwałę o zamiarze przeniesienia tam ośrodka z ul. Zakroczymskiej.

Komfortowe warunki nauki i wsparcia

Ośrodek przy ul. Zakroczymskiej jest placówką specjalistyczną, w której uczą się dzieci i młodzież z poważnym niedosłuchem oraz z afazją z całej Warszawy. Placówka obejmuje opieką 92 wychowanków: 24 przedszkolaków, 42 uczniów szkoły podstawowej specjalnej i 26 uczniów w oddziałach gimnazjum specjalnego. 33 dzieci korzysta z internatu. W ośrodku jest także zespół wczesnego wspomagania rozwoju, który obejmuje opieką i specjalistycznymi zajęciami 47 niepełnosprawnych dzieci w wieku od 2 do 6 lat i ich rodziny. Teraz ośrodek mieści się w dawnym pałacu Sapiehów, który wymaga generalnego remontu, rozwiązania poważnych problemów technicznych i prac konserwatorskich.

 

Budynek szkolny przy ul. Twardej 8/12 po modernizacji zapewni bardzo dobre warunki nauki i opieki dla dzieci i młodzieży. Dodatkowo, jego lokalizacja w samym centrum ułatwi dojazd słabosłyszącym uczniom mieszkającym w różnych dzielnicach miasta. Będzie też wygodnym adresem dla rodziców, którzy z całej Warszawy dowożą do ośrodka niepełnosprawne dzieci na zajęcia z wczesnego wspomagania. Specjalny ośrodek szkolno–wychowawczy ma swoją specyfikę - obok pomieszczeń szkolnych i rekreacyjnych, stołówki - jego integralną częścią jest internat. Budynek przy ul. Twardej jest na tyle duży, by po remoncie adaptacyjnym, także pod tym względem zaspokoić potrzeby tego rodzaju placówki oświatowej. Koszt modernizacji budynku przy ul. Twardej szacowany jest na 13 mln zł.

Źródło: Urząd m. st. Warszawy 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda