mobile
REKLAMA

Co każdy student (i nie tylko student) wiedzieć powinien

W szczelnie wypełnionej auli Patomorfologii Uniwersytetu Medycznego, dr Paweł Krząścik uczulał studentów na fatalne skutki łączenia leków z alkoholem.

Adam Kutryba
Co każdy student (i nie tylko student) wiedzieć powinien

Sezon na grypę przynosi masę zachorowań i wymusza często stosowanie leków na przeziębienie. Mimo to niełatwo jest poradzić sobie z wrogiem organizmu. Po całym tygodniu nierównej batalii z katarem i kaszlem przychodzi weekend, a na horyzoncie rysuje się widmo dobrej imprezy, wynagradzającej chorobowe cierpienia dnia powszedniego. W głowie studenta natychmiast pojawia się kluczowy dylemat „pić czy nie pić?”, którego rozwiązanie nasuwa się samo…

Żarty żartami, lecz zagadnienie jest całkiem poważne. Interakcje leków z alkoholem są tematem, na który w większości posiadamy niekompletną wiedzę potoczną, żeby nie powiedzieć barową, nie popartą naukowym wytłumaczeniem. Bardziej profesjonalna znajomość sprawy i większa świadomość skutków ubocznych mieszania alkoholu i lekarstw, pomaga uzmysłowić sobie, jak czasami szkodzimy sami sobie, szczególnie szalejąc w okresie studiów. M.in. dlatego Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny wyszło z inicjatywą wykładu, poddającego analizie zażywanie lekarstw i popijanie ich etanolem. Propozycja  EMSA trafiła na podatny grunt, bowiem studenci zapełnili aulę Uniwersytetu Medycznego i zagwarantowali frekwencję, jakiej niektórzy wykładowcy mogą pozazdrościć.

Na temat interakcji leków i innych substancji z alkoholem etylowym wypowiadał się dr Paweł Krząścik z Zakładu Farmakologii Doświadczalnej i Klinicznej WUM. Po kolei objaśniał wpływ etanolu na poszczególne środki farmakologiczne. Przykładowo tłumaczył, że popijanie ibuprofenu alkoholem może prowadzić do zaburzeń pracy serca. Natomiast łączenie napojów wyskokowych z lekami przeciwlękowymi nasila działanie obu substancji. Podobnie jest w przypadku narkotycznych leków przeciwbólowych,  z tą różnicą, że powodują one „dodatkowo” depresję oddechową.

Z wywodu dr Krząścika wypływał jeden prosty, ale jakże istotny wniosek, który naukowiec umieścił w ostatnim slajdzie swojej prezentacji „Nigdy nie łącz alkoholu z lękami”.

Adam Kutryba

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda