Druga oczyszczalnia ścieków będzie sfinansowana z ,,Janosikowego"
Warszawa potrzebuje drugiej oczyszczalni ścieków. Takie rozwiązanie zapewni bezpieczeństwo na wypadek awarii, a ponieważ stolica stale się rozrasta, będzie to także inwestycja przyszłościowa, która pozwoli zaspokoić potrzeby dotyczące oczyszczania wody w stolicy na kolejne dekady.
Oczywistym wyzwaniem jest źródło finansowania tego niezwykle kosztownego zadania inwestycyjnego. W zapytaniu wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz proponuje, aby budowę oczyszczalni sfinansować z środków, które Warszawa oddaje w ramach „Janosikowego".
- Kolejnej awarii towarzyszy atak na władze Warszawy w wykonaniu instytucji rządowych oraz polityków PiS. Może zatem rządzący, poza typowo politycznymi i nie wnoszącymi nic do sprawy działaniami udowodnią, że potrafią dla dobra mieszkańców wznieść się ponad podziały polityczne i wypracować konstruktywne rozwiązanie. Proponuję, aby w kolejnych latach nie okradać stołecznego samorządu, ale aby całą kwotę „Janosikowego" przeznaczyć na budowę drugiej oczyszczalni w stolicy. Docelowo te środki zapewnią przecież bezpieczeństwo zarówno stolicy, jak i wszystkim miastom, które zlokalizowane są przy Wiśle na północ od Warszawy – mówi Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy.
- Jest okazja, aby „Janosikowe" wykorzystać w sposób rozsądny i dla dobra wspólnego. Nie widzę zresztą innej możliwości, aby w krótkim czasie sfinansować tak kosztowne zadanie inwestycyjne. Jakie dokładnie środki będą potrzebne na budowę drugiej oczyszczalni ścieków, jakie są wstępne założenia tej inwestycji oraz gdzie mogłaby powstać – te kwestie pozostają sprawą otwartą – muszą wypowiedzieć się miejscy urzędnicy – dodaje.