[FOTORELACJA] Uroczystości przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Wczoraj o godzinie 17:00 przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na Skwerze Matki Sybiraczki odbyły się obchody upamiętniające 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń sybirackich.
Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego i odegraniem hejnału Warszawy. Następnie przemowę wygłosiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska:
- 17 września to kolejna, tragiczna data w historii Polski. W trzecim tygodniu zmagań Polski z niemieckim najeźdźcą, pojawił się nowy agresor, od granicy wschodniej wkroczyły wojska sowieckie. Agresja ta była możliwa dzięki tajnemu porozumieniu z III Rzeszą, znanemu jako pakt Ribbentrop-Mołotow. To porozumienie pokazuje, jak niebezpieczne mogą być tajne pakty i brak transparentności w polityce międzynarodowej – upominajmy się o transparentność i otwartą dyplomację, są one bowiem kluczowe dla utrzymania pokoju – mówiła wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podczas oficjalnych uroczystości na Muranowie. – Składając hołd wszystkim ofiarom, które zginęły podczas działań wojennych lub w konsekwencji późniejszych kroków władz sowieckich, wspominając ich cierpienia, pozostając strażnikami pamięci o wydarzeniach przeszłości, zwracamy się myślą w przyszłość. Niech nasza pamięć będzie inspiracją do budowania lepszego, bardziej sprawiedliwego świata – dodała wiceprezydent.
Po niej głos zabrali szef urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, prezes Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie gen. dyw. w st. spocz. Leon Komornicki, a także prezes zarządu głównego Warszawskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 Michał Krzysztof Wykowski. Sam autor pomnika, Maksymilian Biskupski, odczytał również swój własny wiersz zatytułowany „Podróże”.
Po przemówieniach została zmówiona wspólna modlitwa międzyreligijna. Odczytany został także Apel Pamięci i oddana salwa honorowa. Wieńce przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie składali delegaci władz państwowych, służb mundurowych oraz przedstawiciele Związku Sybiraków, Federacji Rodzin Katyńskich, Stowarzyszenia Łagierników, Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. i Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie. Obchody zwieńczyło wspólne odśpiewanie „Hymnu Sybiraków”.
Fot. Antoni Osiak