mobile
REKLAMA

,,Gabinet sztuki europejskiej’’ w Zamku Królewskim w Warszawie

 ,,Gabinet sztuki europejskiej. Arcydzieła z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie’’ to nowa wystawa w Zamku Królewskim w Warszawie, która jest dostępna dla zwiedzających od 6 grudnia. Są na niej prezentowane m.in. obrazy Rubensa, Bellotta i Juana de Zurbarána, a także Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV. Dlaczego ekspozycja jest taka wyjątkowa? I do kogo należały obrazy, które do niedawna były uznawane za zaginione?

Karolina Najda
,,Gabinet sztuki europejskiej’’ w Zamku Królewskim w Warszawie

Od 6 grudnia w Zamku Królewskim w Warszawie można oglądać prawie czterdzieści dzieł pochodzących z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie. Ekspozycja przedstawia znaczący fragment europejskiej części kolekcji muzeum i jest pierwszą, tak obszerną prezentacją zbioru Chanenków poza granicami Ukrainy.

Dzieła wybitnych europejskich malarzy są prezentowane w Bibliotece Zamku Królewskiego - jedynej części obiektu, która przetrwała bombardowanie podczas II wojny światowej. Umieszczenie kolekcji w tym budynku było motywowane chęcią pokazania wspólnoty historyczno-społecznych doświadczeń Polski i Ukrainy. 

- Obie nasze spuścizny należą do cywilizacji europejskiej. Niedawno zostałam spytana, czy nie mam żalu o to, że ta wystawa jest prezentowana w Polsce, a nie w Ukrainie. Jestem bardzo szczęśliwa, że polskie, a nawet międzynarodowe, audytorium Warszawy może zapoznać się z tymi dziełami, ponieważ nie możemy ich pokazywać u siebie w Ukrainie. Ratowanie sztuki polega na jej upublicznianiu - powiedziała podczas spotkania prasowego Yuliya Vaganova,  dyrektorka Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie. Dlaczego wystawa jest tak wyjątkowa?

Wystawa imituje XVII i XVIII-wieczne europejskie gabinety sztuki, czyli pomieszczenia które dawniej były wypełniane obrazami, rzeźbami, porcelaną i innymi drogocennymi przedmiotami. Zbiory, które znajdowały się w gabinetach, początkowo udostępniane tylko nielicznym, z czasem stały się podstawą dla tworzenia kolekcji pierwszych muzeów. Taką samą genezę ma gromadzona od lat siedemdziesiątych XIX wieku kolekcja małżeństwa Bohdana i Warwary Chanenków. Wystawa w Zamku Królewskim mieści w sobie dzieła prezentujące kolejno sztukę włoską, hiszpańską, holenderską, flamandzką, francuską oraz drogocenne polonika. W trakcie zwiedzania można zapoznać się m.in. z obrazami Michelangelo Pacego, Juana Bautisty Martineza del Mazo, Gijsbrechta Leytensa, Pierre’a Goudreaux i Rubensa. Ekspozycję zamyka Portret Stanisława Augusta w stroju Henryka IV namalowany przez Élisabeth Vigée-Lebrun w 1797 roku.

Wystawa jest dostępna:

wtorek - piątek: 10.00 - 17.00

sobota - niedziela: 10.00 - 18.00

( ostatnie wejście na godzinę przed zamknięciem)

 

fot. Karolina Najda 

 

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda