Kolacja i bal w cieniu PKiN
Plac Defilad znowu zamienił się w kulturalną i tętniącą życiem przestrzeń. Koncerty, pokazy filmowe, wystawy, tańce, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi, a także przestrzeń do wspólnego spędzania czasu. Wszystkie te atrakcje wypełnią bogaty program V edycji projektu kulturalnego „Plac Defilad”, która potrwa do 22 lipca.
Wzrok przykuwa kolorowy ogród ustawiony w samym środku betonowego centrum stolicy, tuż przy zabytkowym Pałacu Kultury i Nauki. To „mobilna” zieleń, której wiosenna odsłona przedstawiała układ czterech ogrodów: w stylu francuskim, śródziemnomorskim, japońskim i europejskim. Obecna, letnia, odsłona ogrodu to przepiękna kompozycja powstała z połączenia wybranych elementów wszystkich stylów ogrodów. I podobnie, jak w roku ubiegłym, uwagę zwraca długi na kilkadziesiąt metrów drewniany stół.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że dokładnie 100 lat temu kobiety w Polsce jako jedne z pierwszych na świecie uzyskały prawa wyborcze! I dlatego przed Pałacem Kultury i Nauki pojawiły się też tabliczki z nową nazwą - "Plac Kobiet 1" oraz mapą "kobiecego DNA miasta", czyli instalacją 100 portretów na 100-lecie praw kobiet. A tegoroczna edycja kulturalnego sezonu na Placu Defilad oscyluje właśnie wokół praw kobiecych.
– Plac Kobiet to pewna forma manifestacji problemu, który funkcjonuje: równouprawnienia, zrozumienia problemów kobiet, ale też ich udziału w życiu społecznym, kulturalnym czy politycznym. Tak naprawdę jest to również jeden z mocniejszych akcentów, którym jako organizatorzy nadaliśmy pewien symboliczny wymiar – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy, podczas konferencji prasowej.
Projekt kulturalny „Plac Defilad” tworzą instytucje kultury, organizacje pozarządowe, artyści, aktywiści, warszawiacy.
– Jesteśmy za budowaniem otwartości, równości i taki zawsze był Plac Defilad. Co bardzo ważne, po raz kolejny chcemy, aby strefa która jest tu stworzona nie była tylko strefą rozrywki czy doznań artystycznych, ale chcemy dotknąć bardzo trudnych tematów związanych z wyzwaniami cywilizacyjnymi, stereotypami, które cały czas żyją w naszym społeczeństwie – podkreślił wiceprezydent m.st. Warszawy podczas inauguracji projektu „Plac Delilad” Michal Olszewski. Organizatorzy przygotowali dla mieszkańców tyle różnorodnych atrakcji, że nawet najbardziej wysublimowany „smakosz” artystycznych doznań i emocji z pewnością znajdzie coś dla siebie. A będzie się działo, oj działo!
21 czerwca planowany jest koncert symfoniczny w ramach XVIII Festiwalu im. F. Wybrańczyka Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Usłyszymy kompozycje Kilara, Czajkowskiego, Moniuszki oraz motywy z musicalu „West Side Story” Leonarda Bernsteina.
Weekend 23-24 czerwca upłynie w klimatach kalifornijskich. Visual party, czyli projekcje filmów absolwentów CalArts odbędą się pod nazwą „Los Angeles na Placu”. Wspólny performance z aktorami teatru Studio oraz warszawskich muzyków to finał miesięcznej wizyty studentów z California Institute of the Arts w naszym kraju.
24 czerwca, w ramach "Kolacji Sen Nocy Letniej" będzie można wybrać się w kulinarną, muzyczną i estetyczną podróż po różnych zakątkach świata. Niezapomniana kolacja pod gołym niebem przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki, podczas której celebrujemy wspólnotę stołu. Tego wieczoru cały Plac Defilad zmieni się w unikatowy ogród.
W dniach 5-8 lipca będzie można zobaczyć retransmisje widowisk z największych scen teatralnych i muzycznych świata. Repertuar wypełnią sztuki Teatru Bolszoj, Metropolitan Opera i National Theatre Live.
Z kolei 15 lipca na miłośników stylu vintage czeka miejski antykwariat, w który zamieni się na ten dzień Plac Defilad. Będzie można kupić stare książki i winylowe płyty. A pod hasłem „Made in Warsaw” zaplanowano sprzedaż i wymianę ubrań.
20 lipca Warszawska Orkiestra Rozrywkowa z udziałem Gaby Kulki zaprasza na muzyczno-taneczną imprezę "Bal w pałacu i na placu". Bal przewidziany jest na pięćset par. Podczas balu odbędzie się też zbiórka pieniędzy na cel charytatywny.
Pałac Kultury i Nauki od lat budzi mieszane odczucia. Jedni go uwielbiają i uważają za PRL-owski zabytek o niepowtarzalnym charakterze, drudzy zaś nienawidzą i najchętniej by go zburzyli. I z tego to powodu budynek PKiN stanie się bohaterem wyjątkowego widowiska „Sąd nad Pałacem”, które odbędzie się w rocznicę powstania PKiN i - jak piszą organizatorzy - w dniu "problematycznej rocznicy w historii Polski", czyli 22 lipca. Jest to projekt teatralny inspirowany słynnymi procesami sądowymi, które wytaczane były budynkom. Przedmiotem tego „procesu” będzie właśnie budynek PKiN.
Szczegółowe informacje na temat programu można znaleźć na stronie: www.placdefilad.org
Anna Tomasik / Foto: UM Warszawa