mobile
REKLAMA

Najnowsze warszawskie muzeum

W sobotę 19 września stałą wystawę otwarto w Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/52, placówce poświęconej prawobrzeżnej części miasta. Po latach prezentowania swoich zbiorów między innymi w Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser przy ulicy Ząbkowskiej, Muzeum ma swoją siedzibę w zespole zabytkowych kamienic, z których dom Rothblitha jest najstarszym murowanym domem mieszkalnym na Pradze.

Najnowsze warszawskie muzeum

Muzeum Warszawskiej Pragi przy ulicy Targowej 50/52 zostało udostępnione zwiedzającym w październiku 2014 roku. Od tamtego momentu aż do soboty 19 września nie miało stałej ekspozycji. Trwały prace przygotowujące do tego wydarzenia.

Powierzchnia wystawiennicza to prawie tysiąc metrów kwadratowych. Z tego 150 metrów przewidziana jest na realizację wystaw czasowych.

Stała wystawa została podzielona na kilka stref. W strefie „Praskie historie” w myśl założenia kuratorskiego przestrzeń zamknięta jest w klamrę historii warszawskiej Pragi. Zobaczyć można malarstwo, grafikę i fotografię poświęconą prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. Uwagę przyciąga też makieta XVIII wiecznej Pragi.

W strefie „Praskie interpretacje” w piwnicach można zobaczyć instalacje artystyczne poświęcone między innymi: Stadionowi, praskiej ulicy i mieszkaniu.

Kolejna strefa – „Praskie świadectwa” są zbiorem nagrań dźwiękowych, fotografii, dokumentów i przedmiotów związanych z historią wybranych postaci i rodzin praskich.

Przedwojenna Praga była miejscem wielokulturowym. Obok katolików mieszkali Żydzi. Obok Żydów - Prawosławni. Świat Żydowskich mieszkańców warszawskiej Pragi przedstawiony jest w strefie „Praskie Kultury”, w której zobaczyć można sale dawnych modlitewni żydowskich z zachowanymi malowidłami.

W niedzielę 20 września, otworzono wystawę czasową „Podarować rzecz do muzeum”. Prezentuje ona przedmioty przekazane do Muzeum Warszawskiej Pragi od listopada 2007 roku, kiedy po raz pierwszy eksponaty trafiły do Muzeum. Obecnie w zbiorach placówki jest około 1500 przedmiotów, w większości rodzinnych pamiątek i przedmiotów codziennego użytku z ostatnich stu, stu pięćdziesięciu lat.

Muzeum Warszawskiej Pragi to także zajęcia dydaktyczne skierowane dla dzieci i młodzieży. Oferta dla dzieci to 8 lekcji tematycznych obejmujących historię warszawskiej Pragi. Tytuły kilku z nich: „PRAGra”, „Od osady do miasteczka” czy „W pracowni mistrza”. Trzy lekcje stanowią propozycję dla młodzieży. Są to „Cała Praga w trzech budynkach”, „Praga w podkulturze” i „Kulturowy tygiel”. Szczegóły zajęć i zapisy można poznać na stronie internetowej muzeum.

Warto też zajrzeć do kolumny „Wydarzenia”. Tam można dowiedzieć się, co Muzeum proponuje w przyszłości. I tak, na przykład 15 października będzie można wziąć udział w spotkaniu poświęconym Agnieszce Osieckiej – poetce z Saskiej Kępy a 14 listopada w spacerze zatytułowanym „Rosyjska pamięć Grochowa” o władzy carskiej na warszawskiej Pradze.
Andrzej Sitko

Muzeum Warszawskiej Pragi

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda