Narodziny polskiego designu. Wykład w Muzeum Narodowym
Zmiany ustrojowe w naszym kraju to także okres narodzin polskiego designu. O tym, jak przekształcała się otaczająca nas przestrzeń i co miało na to wpływ, mogli się dowiedzieć słuchacze wykładu w Muzeum Narodowym pt. „O rzeczach współczesnych. Polski design po 1989 roku”. Prelekcja to jedno z wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Wzornictwa Polskiego.
Upadek szaroburego PRLu dał szansę artystom, którzy wreszcie mogli w nieskrępowanym sposób dać upust swoim twórczym wizjom. Zaczęło się od fascynacji modernizmem, który na Zachodzie był już wtedy szeroko rozpropagowany. Na rodzime wzornictwo i design wpływało wiele czynników: ekonomicznych, społecznych i politycznych. Twórcy z naszego kraju szybko odrobili stracone dekady, a ich dzieła zaczęły trafiać na światowe wystawy.
To tylko część historii przedstawionej przez prof. Czesławę Frejlich z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prelekcji towarzyszył pokaz slajdów, który ilustrował zamiany w polskim wzornictwie i designie. Słuchacze mieli szanse obejrzeć ozdobne meble, naczynia oraz przedmioty codziennego użytku.
Wykład zgromadził wielu słuchaczy, którzy z uwagą słuchali profesor w Kinie Muza Muzeum Narodowego. To tylko jedno z wydarzeń, które towarzyszą otwarciu Galeria Wzornictwa Polskiego. To zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji proponowanym zwiedzającym.
Wszyscy chętni mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach, lekcjach muzealnych, wykładach i spotkaniach. Trzeba przyznać, że oferta jest bardzo bogata i każdy znajdzie coś dla siebie.