Przygotowanie obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego
24 lipca odbyła się uroczysta konferencja prasowa w czasie której przedstawiono plan obchodów wybuchu okrągłej rocznicy Powstania Warszawskiego.
W spotkaniu udział wzięli Leszek Żukowski - prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Zbigniew Galperyn - I wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Rafał Trzaskowski - prezydent m.st.Warszawy, Aldona Machnowska-Góra - dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej oraz Jan Ołdakowski - dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie było jednym z najważniejszych wydarzeń w historii Warszawy jak i całego kraju. 75 lat temu, 1 sierpnia 1944 roku tysiące warszawiaków i warszawianek ruszyło do walki o wyzwolenie ojczyzny. Stanęli naprzeciwko potężnie uzbrojonej armii niemieckiej. Ich walka trwała 63 dni i stała się symbolem dążenia do wolności i narodowego oporu.
Leszek Żukowski podkreślił, że wydarzenia, które miały miejsce 1 sierpnia 1944 roku w Warszawie są ważnym symbolem nie tylko dla Powstańców, których dziś jest już coraz mniej, ale i dla wszystkich mieszkańców Warszawy.
- Życzyłbym sobie, aby moi rodacy z wielkim szacunkiem odnosili się do tego miasta - dopowiedział.
Zbigniew Galperyn podkreślał, że dla Powstańców ważne jest to, co przez te 75 lat pozostało im w pamięci, tego trzeciego pokolenia. I własnie to, chcieliby pokazać dzisiejszej młodzieży.
- Warszawa jest opiekunem Powstańców, dlatego że Powstanie odbyło się tu w Warszawie, mimo że z całej Polski ludzie szli z pomocą. I to właśnie nasze ideały, o które walczyliśmy chcemy przekazać młodzieży - dodał.
Uroczyste obchody wybuchu Powstania Warszawskiego będą trwać od 29 lipca do 5 sierpnia. O wyjątkowości okrągłej rocznicy mówił także Rafał Trzaskowski.
- Dla mnie ta rocznica będzie szczególna, ponieważ jestem osobą wychowaną w kulcie Powstania Warszawskiego. Zarówno siostra jak i brat mojej matki walczyli w Powstaniu. Brat mojej mamy zginął w pierwszej godzinie Powstania Warszawskiego. Dodatkowo po raz pierwszy będę obchodził tą rocznicę jako prezydent Warszawy - powiedział.
Prezydent m.st. Warszawy zaprosił Powstańców z całego świata, żeby mogli wspólnie obchodzić ten szczególny dzień. W tym roku do Warszawy przyjedzie ponad 260 osób, w tym 134 Powstańców z różnych zakątków świata m.in. z Australii, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Podobna sytuacja miała miejsce pięć lat temu, także w okrągłą 70 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Rafał Trzaskowski podziękował także harcerzom zaangażowanym w organizację tegorocznych uroczystości. Zapewnił także, że miasto zapewni na czas uroczystości noclegi Powstańcom i ich rodzinom. Będą mogli także skorzystać z całodobowej pomocy wolontariuszy.
Prezydent podkreślił, że wyjątkowym momentem obchodów będzie odsłonięcie drugiego sierpnia pomnika generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego w parku marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego.
Powstańcy, którzy wypełnili już ankiety otrzymają z budżetu państwa nagrodę pieniężną w wysokości 5000 złotych. Do tej pory tą kwotę wypłacono już 1065 osobom.
Aldona Machnowska-Góra podkreśliła, że w czasie obchodów 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego ratusz chce wyjątkowo podkreślić wagę tego, co zrobili Powstańcy dla miasta, tożsamości i świadomości Polaków. I żebyśmy zdali sobie sprawę, że to dzięki nim na terenie Warszawy ludzie mogą się normalnie spotykać.
- Jesteśmy w pewnym sensie uprzywilejowani, czy taka nie była młodzież czy ludzie w każdym wieku w trakcie okupacji, a szczególnie w trakcie Powstania Warszawskiego - zaznaczyła.
31 lipca o godzinie 20:30 na Placu Krasińskich odbędzie się koncert "Tak, tęsknię". To sentymentalna muzyczna opowieść o tęsknocie do kobiety, Warszawy i drugiego człowieka.
- Koncert będzie niesamowity, ponieważ oparty na tekstach powstańczych listów, które zostały zgromadzone w Muzeum Powstania Warszawskiego i są niezwykłym świadectwem tego czasu lub czasem danej chwili w postaci krótkich komunikatów - zapowiadała.
Do końca Powstania Warszawskiego listonoszom w harcerskich mundurach udało się przynieść niemal 200 tysięcy przesyłek. Listy były krótkie, lecz pełne miłości. Tę wybraną korespondencję podczas wydarzenia odczytają aktorzy: Marcin Bosak i Maria Dębska. W koncercie zabrzmią takie utwory jak: "Warszawa jest smutna bez Ciebie", "Piosenka o wieczornym gościu", "Ta ostatnia niedziela" czy "Piosenka o mojej Warszawie". Wystąpią: Kayah, Tomasz Organek, Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Groniec, Adam Nowak, Jan Benedek, Andrzej Zeńczewski.
Na zlecenie związku Powstańców Warszawskich powstała produkcja dokumentalna o generale Zbigniewie Ścibor-Rylskim.
- Mam nadzieję, że dzięki temu filmowi na zawsze pozostanie z nami historia i świadectwo "Generała Motyla" - dodała.
Darmowe pokazy filmu odbędą się w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w weekendy: 3-4, 10-11, 17-18 o godzinie 16:00.
Jan Ołdakowski zaznaczył, że życzyłby sobie, aby te obchody były też pretekstem do spotkania dzisiejszej młodzieży z Powstańcami, aby młodzi ludzie mogli zadać im pytania o to, co jest najważniejsze w życiu. Z tej okazji powstał zachęcający spot "Łączą nas wartości", który jest dostępny na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego, a także w mediach społecznościowych Muzeum.
W sobotę, 28 lipca o godzinie 21:00 w Muzeum Powstania Warszawskiego dobędzie się koncert "Powstawanie", w którym udział wezmą: Miuosh&FDG.Oriestra, Wojciech Waglewski, Bela Komoszyńska, Natalia Grosiak, Daria Ryczek i Mateusz Skonieczny.
- Muzycy zaproszą na muzyczną podróż po wartościach Powstańców Warszawy. Dla nich życie po powstaniu to i tak ciągłe powstawanie, dzięki czemu mogą nauczyć nas konsekwencji i zaangażowania - dopowiedział.
O godzinie W - 17 wydobędzie się dźwięk syren. We wszystkich miejscach pamięci wolontariusze i harcerze będą rozdawać pamiątkowe znaczki i kotwiczki.
1 sierpnia o godzinie 20:30 na Placu Piłsudskiego będzie miał miejsce koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Zabrzmią utwory powstańcze i okupacyjne. Śpiewać może każdy, gdyż tekst będzie wyświetlony na tablicach, a wolontariusze będą dodatkowo rozdawać śpiewniczki.
30 lipca rozpocznie się czterodniowy Zlot Harcerski, który w tym roku poprowadzi pięć organizacji liczących blisko 1400 osób.
Na koniec został odczytany apel do warszawianek i warszawiaków, aby w ten dzień wszyscy byli wszyscy razem ponad sporami politycznymi. Apel podpisali: Rafał Trzaskowski, Leszek Żukowski oraz Zbigniew Galperyn.
"1 sierpnia o godzinie 17 w Warszawie zawyją syreny. Zwracamy się do warszawianek i warszawiaków, do wszystkich osób przebywających tego dnia w stolicy, aby na ten dźwięk zatrzymali się i minutą ciszy uczcili 75 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańczy zryw stał się dla Polek i Polaków symbolem walki narodu o wolność i niepodległość. 1 sierpnia 1944 roku zaczęła zapisywać się jedna z najważniejszych i zatem najtragiczniejszych kart w historii naszego miasta i kraju. Powstańcy, bohaterowie tamtych dni są wśród nas. Okażmy, że pamiętamy o ich odwadze i poświęceniu. Oddajmy część i chwałę towarzyszom walki. Pochylmy głowę nad niewyobrażalną tragedią ludności cywilnej. Niech to wspomnienie nas wszystkich połączy".