Skwer Bartoszewskiego na Woli - decyzja Rady Miasta
Podczas XXXVI sesji Rady Miasta większością głosów stołeczni samorządowcy uchwalili, że skwer na Woli przy ul. Ogrodowej będzie nosił nazwę Władysława Bartoszewskiego.
Za nadaniem swerowi imienia profesora Władysława Bartoszewskiego podczas sesji Rady Miasta, która miała miejsce w czwartek 20 października głosowało 37 radnych, wstrzymało się 13 a nie głosowało 8 osób. Przed decyzją radnych, głos zabrali między inn. Hanna Gronkiewicz – Waltz, Prezydent m. st. Warszawy, Michał Szczerba, poseł na Sejm i prezes Towarzystwa Przyjaciół Woli oraz Mateusz Kijowski z Komitetu Obrony Demokracji podkreślając zasługi Bartoszewskiego dla kraju i miasta.
Władysław Bartoszewski urodził się 19 lutego 1922 r. w Warszawie. Historyk, publicysta, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, polityk oraz dyplomata. W 1940 r. został osadzony w obozie koncentracyjnym (nr obozowy 4427). W 1941 roku został zwolniony i włączył się w działalność konspiracyjną. W sierpniu 1942 r. został żołnierzem Armii Krajowej. Pracował w Biurze Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK pod pseudonimem „Teofil”. Od jesieni 1942 r. zaangażowany w działalność Rady Pomocy Żydom „Żegota”. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, podczas którego redagował „Wiadomości z Miasta i Wiadomości Radiowe”. Aresztowany w okresie PRL. W latach sześćdziesiątych współpracował z Radiem Wolna Europa. W stanie wojennym internowany w Jaworzu. Władysław Bartoszewski został uhonorowany min. Orderem Orła Białego i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.