Światło Wolności dla ofiar stanu wojennego
Mija 43. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. 13 grudnia o 19.30, przy Krzyżu Papieskim na placu Piłsudskiego, Prezydent RP Andrzej Duda upamiętnił ofiary reżimu wojskowego
Uroczystość przy Krzyżu Papieskim
Jak co roku Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na wspólne zapalenie Światła Wolności. Prezydent Andrzej Duda oraz prezes IPN-u Karol Nawrocki wspólnie wzięli udział w uroczystości, po czym każdy z nich przemówił do Polaków.
– Jesteśmy tutaj, żeby uczcić pamięć wszystkich ofiar stanu wojennego zapalając świece, upamiętniając gest, zrobiony przez ludzi na całym świecie dla nas Polaków. – mówił Prezydent – [...} Stan wojenny pochłonął co najmniej 122 ofiary. Pamiętamy przede wszystkim o górnikach z kopalni “Wójek”, którzy od razu stanęli przeciwko komunistycznej władzy, nie bojąc się ani czołgów, ani kul, które w ich kierunku zostały wystrzelone.
Światło Wolności
Jak wspomina IPN, uroczystość „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, który mieszkańcy wolnego świata okazali Polakom w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku. Prezydent USA Ronald Reagan oraz papież Jan Paweł II wezwali wtedy do zapalenia symbolicznych świateł w oknach, wyrażając wsparcie dla tych, którzy cierpieli w wyniku stanu wojennego. Świece zapłonęły m.in. w Białym Domu i Pałacu Apostolskim, a Polacy w kraju również wykorzystali ten symbol, aby zamanifestować sprzeciw wobec represji komunistycznych władz.
Fot.: Maja Jaubin