mobile
REKLAMA

Warszawa walczyła z mową nienawiści

W sobotę, 26 września w Warszawie i kilku innych miastach Polski, wolontariusze Stowarzyszenia Projekt: Polska zamalowywali nienawistne napisy. W tym roku do akcji włączyli się między innymi Premier Ewa Kopacz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar, Zastępca Komendanta Stołecznego Policji mł. inst.. Hubert Kowalczewski i Burmistrz Dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz.

Warszawa walczyła z mową nienawiści

HejtStop to akcja społeczna, której zadaniem jest usuniecie z przestrzeni społecznej wszelkich przejawów mowy nienawiści. Warszawska akcja HejtStop skoncentrowała się w okolicach Parku Szczęśliwickiego przy ulicy Wielkopolskich 9, Opaczewskiej 25, w Parku Szczęsliwickiem,  ul. Usypiskowa 18 przy skoczni, na ulicy Dickensa 25 i przy pętli autobusowej przy ulicy Szczęśliwice.

W akcje zamalowywania napisów przy ulicy Usypiskowej 18 przy skoczni włączyła się Burmistrz Dzielnicy Ochota Katarzyna Łęgiewicz, Ambasador Szwajcarii Andrej Motyl i przedstawicielka Ambasady Norwegii. Razem z wolontariuszami zamalowali „krzyż celtycki” i napis „White power”.

- Mowa nienawiści jest wszędzie i na Ochocie, niestety też. Myślę, że najlepszym pomysłem na walkę z nią jest po prostu zamalowywanie. Chciałabym, żeby budynki, które należą do nas, były jak najszybciej zamalowywane. Takie napisy nie mają racji bytu w przestrzeni publicznej. To jest zło, które należy likwidować – powiedziała Katarzyna Łęgiewicz, Burmistrz Dzielnicy Ochota. –Jesteśmy otwarci na współpracę z organizacjami, które chcą działać na terenie Ochoty. Będziemy nasze przestrzenie dla takich akcji udostępniać i sami z własnej inicjatywy, tam gdzie jesteśmy właścicielem budynku, też staramy się jak najszybciej zamalowywać takie napisy – dodała.

Mowę nienawiści Rada Europy definiuje jako „wszelkie formy ekspresji, które rozpowszechniają, podżegają, wspierają lub usprawiedliwiają nienawiść rasową, religijną, ksenofobię, antysemityzm lub inne formy nienawiści wynikające z nietolerancji, łącznie z nietolerancją wyrażoną za pomocą agresywnego nacjonalizmu i etnocentryzmu, dyskryminacją i wrogością wobec przedstawicieli mniejszości, imigrantów i osób obcego pochodzenia”

W Polce znieważenie lub nawoływanie do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym, etnicznym i wyznaniowym jest zabronione - artykuł 256 i 257 Kodeksu Karnego.

Andrzej Sitko

HejtStop 2015

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda