Amazonka na gigancie
Mieszkańcy jednego z budynków w centrum Warszawy doświadczyli egzotyki w środku zimy. Kolorowy i niespodziewany gość pojawił się nagle na ich parapecie. Na szczęście wiedzieli, co trzeba zrobić, i zadzwonili na numer alarmowy straży miejskiej 986.
![Amazonka na gigancie](/uploads/artykuly/zdjecie/d/b1e4dbb57c046266baee69a5b45800c729ff3a69.jpeg)
Jak relacjonuje stołeczna Straż Miejska strażniczka i strażnik z Ekopatrolu otrzymali pilne zgłoszenie z ulicy Chmielnej. Osoba zgłaszająca twierdziła, że na parapecie okna właśnie wylądowała kolorowa papuga. Funkcjonariusze po przybyciu na miejsce potwierdzili zgłoszenie. Na parapecie rzeczywiście siedziała pięknie ubarwiona papuga, która grzecznie czekała na otwarcie okna. Po jego otwarciu samodzielnie weszła do pomieszczenia. Papuga była zadbana i bardzo przyjazna. Przekrzywiając zabawnie główkę, odbyła krótki spacer do kontenera przewozowego. Z racji późnej pory spędziła noc w pomieszczeniach Ekopatrolu. Funkcjonariusze zadbali o jej komfort, a ciekawska papuga zwiedziła wszystkie zakamarki siedziby Ekopatrolu. Amazonka była zaobrączkowana, co pozwoliło na szybkie odszukanie właściciela, który następnego dnia zgłosił się po niesforną uciekinierkę. Ptaki te znane są ze swojej inteligencji i zdolności do naśladowania dźwięków, w tym ludzkiej mowy. To sprawia, że są częstymi towarzyszami w domach. Na szczęście dla papugi i radości właściciela, ta przygoda miała dobre zakończenie.
Papuga Amazonka (łac. Amazona) to znana grupa egzotycznych ptaków, występująca głównie w tropikalnych lasach Ameryki Południowej i Środkowej. Osiągają długość od 25 do 40 cm i charakteryzują się intensywnym, różnorodnym upierzeniem – od zieleni po czerwienie i niebieskie odcienie. Papugi te są inteligentne i potrafią naśladować dźwięki. Gatunki takie jak Amazona aestiva czy Amazona amazonica są popularne jako ptaki domowe. Żyją średnio 30-50 lat, niektóre nawet do 80 lat, co czyni je długowiecznymi towarzyszami.