Dziś Światowy Dzień Choroby Parkinsona
11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona. Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie liczba niepełnosprawności i zgonów z powodu choroby Parkinsona gwałtownie rośnie.

11 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Choroby Parkinsona ustanowiony w 1997 r. przez Europejskie Stowarzyszenie Chorych na Chorobę Parkinsona, w rocznicę urodzin londyńskiego lekarza Jamesa Parkinsona, który jako pierwszy rozpoznał i opisał objawy tego schorzenia.
Symbolem Światowego Dnia Choroby Parkinsona na całym świecie jest czerwony tulipan.
Jak przypomina Mazowiecki Wojewódzki OW NFZ choroba Parkinsona związana jest z ośrodkowym układem nerwowym, dokładniej rzecz ujmując z istotą czarną, której zadaniem jest koordynacja ruchowa. Schorzenie pojawia się przeważnie u osób powyżej 50 r.ż., nie jest to jednak regułą.
– W 2022 r. z systemu ochrony zdrowia na Mazowszu korzystało ponad 14,5 tys. pacjentów z chorobą Parkinsona jako rozpoznaniem głównym lub współistniejącym – wyjaśnia Piotr Kalinowski. I dodaje: – W 2023 r. takich pacjentów było ponad 15,2 tys., a w roku minionym niemal 16 tys.
Jakie są objawy choroby? W początkowym stadium można zaobserwować drżenie kończyn, spowolnienie ruchowe i sztywność mięśni. Z biegiem czasu pacjent odczuwa coraz więcej dolegliwości, które ograniczają jego sprawność ruchową, uniemożliwiając pracę, a z czasem, również najprostsze, życiowe czynności.
Charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest problem z pisaniem – notując pacjenci stawiają coraz drobniejsze litery. Ponadto twarz chorych często wygląda jakby była posmarowana oliwką, co świadczy o nieprawidłowej pracy gruczołów. Inne objawy to np. zaburzenia snu, problem z połykaniem i mową.
Niestety, nie istnieje skuteczna terapia, która zahamowałaby rozwój choroby. Jednak pacjenci poddawani są rehabilitacji i przyjmują środki farmakologiczne redukujące uciążliwe objawy, co pozwala im na funkcjonowanie przez wiele lat.
Nieznane są też przyczyny choroby. WHO podkreśla jednak, że ryzyko jej wystąpienia jest wyższe, gdy odnotowano zachorowania w wywiadzie rodzinnym. Ryzyko zachorowania wzrasta także u osób narażonych na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, pestycydy i rozpuszczalniki.