Hybrydowa nauka już od poniedziałku
Od 15 do 28 marca, po wprowadzeniu przez rząd obostrzeń w województwie mazowieckim, uczniowie z klas 1-3 warszawskich szkół podstawowych przechodzą na naukę w trybie hybrydowym.
- Sytuacja znów się powtarza i o zmianach dowiadujemy się w ostatniej chwili. Tym razem jednak w czwartek, a nie w piątek. Natomiast w momencie ogłoszenia decyzji brakuje odpowiedniego rozporządzenia MEiN. To niepoważne. Dyrektorów znów stawia się pod ścianą i mają niecały dzień na przeprowadzenie tak ogromnych zmian w organizacji pracy szkoły. A rodzice dopiero w piątek na koniec dnia dowiedzą się jak będzie zorganizowana nauka hybrydowa. I w jednej chwili muszą podjąć decyzję o opiece nad dziećmi i powiadomieniu pracodawcy o nieobecności w pracy – stwierdza wiceprezydent Renata Kaznowska.
Komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie zasad organizacji nauki hybrydowej - ukazał się dopiero w piątek, 12 marca, przed południem.
Napisano w nim, że „od 15 do 28 marca w województwach pomorskim, mazowieckim i lubuskim zajęcia dla uczniów klas I-III będą prowadzone hybrydowo, tzn. naprzemiennie", a dyrektor szkoły „jest zobowiązany do tego, aby zorganizować naukę stosując następujące zasady: nie więcej niż 50 proc. uczniów ma zajęcia w budynku szkoły; co najmniej 50 proc. uczniów ma lekcje zdalnie." Od decyzji dyrektora zależy ustalenie harmonogramu prowadzenia zajęć.
A rozporządzenia ministra wciąż brak, bo czeka „w kolejce" na publikację w Dzienniku Ustaw.
Jak to będzie wyglądało w stolicy?
Ponad 47 tys. uczniów z klas 1-3 z samorządowych szkół podstawowych i 9 tys. uczniów szkół niepublicznych wróciło do szkolnych ławek 18 stycznia, po zakończeniu ferii zimowych. Od poniedziałku, 15 marca, będą się uczyli hybrydowo – część klas stacjonarnie (nie więcej niż 50 proc. uczniów), a część zdalnie (co najmniej 50 proc.) - na zmiany.
Przy planowaniu i organizacji zajęć dyrektorzy szkół powinni uwzględnić warunki lokalowe oraz możliwości organizacyjne szkoły, a także równomierne i naprzemienne realizowanie zajęć stacjonarnych i zdalnych przez każdego ucznia.
W przypadku szkół specjalnych decyzję o wyborze trybu nauki, tak jak dotychczas, będzie podejmował dyrektor szkoły.
W trybie zdalnym nadal będą się uczyli uczniowie klas 4-8 ze szkół podstawowych (blisko 92 tys. uczniów szkół publicznych i niepublicznych) oraz młodzież ze szkół ponadpodstawowych (ponad 90 tys. uczniów publicznych i niepublicznych liceów, techników i szkół branżowych I stopnia).
Kolejne decyzje w sprawie szkół zapewne zapadną przed Wielkanocą.
Sytuacja epidemiczna w stołecznych szkołach
Pomimo stosowanych środków bezpieczeństwa obecnie mamy 293 zakażonych nauczycieli. 531 przebywa na kwarantannie, a na zwolnieniach lekarskich jest 1926 pedagogów.
Koronawirus nie omija też pracowników administracji i obsługi. Zakażenia odnotowano u 145 osób. 266 osób przebywa na kwarantannie, a 780 pracowników jest na L-4.
W stolicy całkowicie zawieszono zajęcia w 10 placówkach (sześciu przedszkolach, dwóch szkołach podstawowych i dwóch szkołach podstawowych specjalnych), a w kolejnych 126 – częściowo (m.in. w 57 przedszkolach, 44 szkołach podstawowych i zespole szkół, pozostałe to placówki i jednostki specjalne).
Do chwili podjęcia decyzji o wprowadzeniu nauki w trybie hybrydowym przez rząd, w stołecznych podstawówkach nie uczestniczyło w zajęciach stacjonarnych już ponad 3,4 tys. uczniów z klas 1-3 (uczyli się zdalnie).
- Dane są jednoznaczne. Mamy bardzo trudną sytuację w przedszkolach, a liczba placówek, w których są częściowo zawieszone zajęcia, stale rośnie – mówi wiceprezydent Kaznowska.
Zasady bezpieczeństwa w warszawskich placówkach
We wszystkich stołecznych szkołach podstawowych przed wejściem do szkoły i szatni trzeba dezynfekować dłonie. Do placówek mogą przychodzić tylko osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie.
Osoby przyprowadzające i odprowadzające dzieci muszą przestrzegać środków ostrożności - osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. Opiekunowie (zasada: jedno dziecko - jeden opiekun) mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej wyznaczonej przez dyrektora pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu. Inne osoby z zewnątrz mogą przebywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych.
Uczniowie nie mogą wymieniać się żadnymi przyborami szkolnymi. Sale są wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach, a sprzęt sportowy myty lub dezynfekowany.
Wyłączono wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej. W łazienkach są instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować dłonie. Zajęcia są organizowane tak, aby ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły (różne godziny zajęć na boisku, jak najrzadsza zmiana sal, w których odbywają się lekcje dla danej klasy). Już we wrześniu miasto zaleciło noszenie maseczek na korytarzach szkolnych.
Źródło: UM Warszawa