mobile
REKLAMA

Jak brzmi Warszawa?

Odkryj niezwykły dźwiękowy krajobraz Warszawy, który ukazuje różnorodność i znaczenie dźwięków metra, tramwaju oraz codziennego życia miasta

oprac. Klaudia Kwasek
Jak brzmi Warszawa?

Warszawa jest miastem, które zbudowane jest z dźwięków. Ale to nie tylko dźwięki stanowią o jej charakterze. Miasto kształtuje także szczególny krajobraz dźwiękowy. Te dźwięki ukryte są w szumie metra, dzwonku tramwaju, stukocie końskich kopyt o bruk, a także w miękkim brzmieniu pierwszej sylaby Kiercelaka czy dźwiękach mandoliny Grzesiuka. Są one ledwo słyszalne, czasem uciążliwe, ale równocześnie łagodzące. Te dźwięki gromadzą się w różnych strefach i sferach, tworząc wyjątkową, a jednocześnie globalnie powszechną mozaikę dźwiękową. Są przypadkowe i wymyślone, stare i nowe, trwałe i chwilowe.

Najbliższe warszawskie seminarium poświęcone będzie dyskusji na temat dźwięków w Warszawie, zarówno w oczywistych, jak i nieoczywistych kontekstach. Wśród prelegentów znajdują się:

- Dr. Bartosz Barański, geograf, planista przestrzenny i wiolonczelista, którego badania obejmują polifoniczność Warszawy, muzyczne zasoby turystyczne miasta oraz związki między architekturą, urbanistyką a muzyką.

- Dr. Marta Michalska, badaczka dźwięków w przeszłości, członkini międzynarodowej sieci badawczej Song Studies Network, która studiowała na Uniwersytecie Warszawskim i zajmuje się komunikacją i promocją działań oddolnych inicjatyw zapisujących przeszłość.

- Małgorzata Romanowska, badaczka, aktywistka, fotografka i projektantka doświadczeń użytkownika, która niedawno obroniła pracę doktorską na temat dźwięku w krajobrazie Warszawy.

Seminarium poprowadzą dr hab. Mikołaj Madurowicz i dr Paweł E. Weszpiński. Spotkanie odbędzie się w sali Biblioteki Muzeum Warszawy przy Rynku Starego Miasta 42 (I piętro, wejście przez drewnianą bramę od ul. Nowomiejskiej).. Wydarzenie będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy. Organizatorami są: Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. Wstęp jest wolny.

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda