Już jutro wielkie urodziny Starówki
Koncerty, spacery, warsztaty, zwiedzanie pracowni artystycznych - to wszystko wydarzy się w najbliższy weekend na warszawskiej Starówce. Okazją do świętowania jest 71. rocznica odbudowy Rynku Starego Miasta
Huczne świętowanie w Muzeum Warszawy
Piątek
Świętowanie rozpocznie się już w piątek 19 lipca o godzinie 17.00 koncertem zespołu Czessband wraz z grupą seniorów Cała Praga Śpiewa. Godzinę później wystąpi gwiazda wieczoru – Molesta Ewenement.
Sobota
Kolejnego dnia urodzin w sobotę 20 lipca m.in. wykłady o historii i odbudowie Starówki. O tajemnicach jej architektury opowieść będzie się także toczyć podczas jednej z lekcji w języku ukraińskim. Sobota to także dobry dzień na obejrzenie wielu wystaw lub udział w proponowanych oprowadzaniach, np. w siedzibie Stowarzyszenia Historyków Sztuki lub w Centrum Interpretacji Zabytku. Tam o godzinie 10.00 zaplanowano Opowieść o odbudowanej Warszawie – oprowadzanie dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, a dwie godziny później dla osób niesłyszących, z tłumaczeniem na polski język migowy. Wieczorem z kolei odbędzie się występ zespołu Aga Zaryan Quintet na 30. Międzynarodowym Plenerowym Festiwalu Jazz na Starówce. Aga Zaryan to pierwsza polska artystka, która wydała płyty pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records z Nowego Jorku, i jedna z najlepszych polskich wokalistek jazzowych.
Niedziela
Wielokulturowe śniadanie rozpocznie trzeci dzień świętowania. W niedzielę 21 lipca przy wspólnym stole przed Muzeum Warszawy odbędzie się śniadanie w stylu latynoskim, które poprowadzi José Torres, kubańsko-polski muzyk, wirtuoz instrumentów perkusyjnych, inicjator pierwszej orkiestry salsowej Jose Torres y Salsa Tropical. Tego samego dnia dużo atrakcji czeka na najmłodszych. Muzeum Literatury zaprasza o godzinie 12.00 na Muzyczne podróże Pchły Szachrajki – interaktywne przedstawienie dla dzieci w wieku 4–10 lat. Spektakl oparty jest na tekstach klasyków polskiej poezji dziecięcej Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Tych, którzy lubią odkrywać tajemnice zainteresują wykłady i spacery. Starówka odsłoni niedostępne na co dzień zakamarki, takie jak zamknięte podwórka czy piwnice. Ciekawym wydarzeniem będzie również spacer ornitologiczny ze Staszkiem Łubieńskim. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się, jakie gatunki ptaków latają po Starówce i jak można je znaleźć, oraz wypatrzyć je przez lornetkę.
Stołeczny konserwator zaprasza
W sobotę o godz. 10.00 w Fundacji Sto Pociech przy ul. Freta 20/24A odbędą się warsztaty „Warszawski haft na papierze” skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat. Czas trwania 1,5 godz. Wymagane zapisy.
Kolejne warsztaty plastyczne – „Dwie Artystki na Starówce” odbędą się w pracowni Rodziny Kann przy ul. Mostowej 16/18 lok. 50. Adresatami zajęć są dzieci w wieku 8-10 lat. Czas trwania 1,5 godz. Rejestracja na godz. 11 oraz na godz. 13.30
Z kolei młodzież i dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach z różnorodnymi eksperymentami o tytule „Dźwięk kolorów: eksploracja synergii między dźwiękiem a kolorem”, które odbędą się w pracowni fotograficznej Jagody Przybylak przy ul. Piwnej 31/33 lok. 14. Zapisy zakończyły się.
W niedziele konserwatorzy zabytków opowiedzą o remontach pięciu staromiejskich kamienic (pl. Zamkowy 1/13, Rynek Starego Miasta 21, Rynek Starego Miasta 21a, Krzywe Koło 2/4, Krzywe Koło 30) odnowionych dzięki miejskim dotacjom. Uczestnicy spaceru dowiedzą się więcej m.in. o tajnikach pracy konserwatorów, utrudnieniach na jakie natrafili podczas remontów oraz jakie techniki zastosowali. Spacer „Staromiejskie Konserwacje” rozpocznie się o godz. 10 przy Kolumnie Zygmunta i potrwa 2 godziny.
Natomiast w godzinach 11.00 -14.00 historyczne pracownie artystyczne otworzą się dla zwiedzających. To okazja, aby zwiedzić te wyjątkowe miejsca niedostępne na co dzień, poznać biografie i twórczość artystów, którzy z nich korzystali. Udział w wydarzeniu nie wymaga zapisów. Kolejność zwiedzania poniższych pracowni dowolna.
- Historyczna pracownia rodziny Jarnuszkiewiczów, Rynek Nowego Miasta 21/23 l.1A
- Pracownia Architektoniczna im. Krystyny Gutkowskiej, ul. Freta 53/55 l.8
- Pracownia i Galeria Plenerowa Rzeźb Zbigniewa Maleszewskiego, ul. Bugaj 15/17 l.2
- Pracownia Rodziny Kann, Mostowa 16/18 l.50
- Pracownia Plastyczna Rechowiczów, ul. Stara 11 l.20
- Pracownia fotograficzna Jagody Przybylak, ul. Piwna 31/33 l. 14.
fot. pixabay/ UMW