Kurtyna w górę z udziałem publiczności
Warszawskie teatry przygotowują się do wznowienia spektakli granych na żywo z udziałem publiczności. Pierwsze odbędą się już w najbliższy piątek, 12 lutego, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Cały czas pokazywane są też spektakle w wersji online.
Po bibliotekach, muzeach i galeriach sztuki otwarte mają zostać teatry, kina, opery i filharmonie. Decyzją rządu te placówki mogą znów organizować wydarzenia z udziałem publiczności. Na razie jednak warunkowo - od 12 lutego na 2 tygodnie i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Widzów obowiązywać będą maseczki, a na widowniach może być zajęta maksymalnie połowa miejsc. Utrzymany został też zakaz konsumpcji.
Repertuary „na próbę"
Stołeczne teatry zaczęły już aktualizować swoje repertuary i sprzedają bilety na spektakle. Po kilku miesiącach przerwy otwiera się m.in. Teatr Studio - tu można zobaczyć ostatnie premiery: „Koniec z Eddym" w reż. Anny Smolar (pierwszy spektakl już 12 lutego), „Monsterę" w reż. Marty Ziółek, „Powrót Tamary" Cezarego Tomaszewskiego. Podczas dwutygodniowego „okresu próbnego" Studio planuje też pokazać „Kartotekę rozrzuconą" w reżyserii Radosława Rychcika.
Teatr Dramatyczny wraca po przerwie z premierą „Fatalisty" w reż. Wojciecha Urbańskiego. Na spektakle w najbliższy weekend nie ma już biletów, ale można rezerwować miejsca na inne terminy (szczegóły w repertuarze).
Teatr Powszechny zaprasza w najbliższy weekend na pokazy „Biegunów" według Olgi Tokarczuk, w reżyserii Michała Zadary. Ten spektakl miał swoją wirtualną premierę 30 stycznia, teraz zostanie pokazany na dużej scenie - z widownią zapełnioną do 50 procent.
W Teatrze Ateneum spektakle z udziałem publiczności odbędą się już za kilka dni, a w planie jest m.in. „Kwartet" na otwartej w czasie pandemii Scenie 20. Teatr Kwadrat powita widzów w weekend 13-14 lutego - bilety na koncert „Tercet, czyli kwartet" oraz spektakl „Tydzień, nie dłużej..." szybko się wyprzedały.
Teatr Żydowski między 18 a 21 lutego pokaże na żywo spektakl „Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy", który miał swoją premierę jesienią ubiegłego roku. W lutowym repertuarze zaplanowano także cztery pokazy „Mykwy". W przygotowaniach są kolejne dwie premiery – „Chaplin" i „Noc Walpurgi".
Na żywo i online
Nowy Teatr wraca do grania na żywo z udziałem publiczności z nowym spektaklem „Silenzio!" Ramony Nagabczyńskiej. 13 lutego odbędzie się pokaz przedpremierowy, a dzień później premiera na dużej scenie, udostępniona jednocześnie na VOD teatru.
Spektakle z udziałem publiczności odbędą się także w TR Warszawa. W dniach 18-20 lutego można zobaczyć „Innych ludzi" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. W kolejnym tygodniu (26-28 lutego) zostanie pokazany „Nietoperz" w reż. Kornéla Mundruczó.
Mimo perspektywy ponownego grania z udziałem publiczności, teatry nie rezygnują z udostępniania swoich produkcji w wirtualnej przestrzeni – na specjalnych platformach VOD, na YouTube czy poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych. Najmłodszych widzów zapraszają na spektakle online m.in. Teatr Guliwer czy Teatr Lalka.
Teatry niepubliczne
Do ponownego otwarcia przygotowuje się Komuna Warszawa – pierwsze spektakle z udziałem publiczności już w najbliższy weekend. 13 i 14 lutego pokazany zostanie spektakl "Loop", w reżyserii Grzegorza Laszuka.
Widzowie wrócą także do Teatru WARSawy, który w repertuarze na luty zapowiada znane i lubiane spektakle, m.in. monodram „Tato nie wraca" (12 lutego) czy „Taśmę" (13-14 lutego).
Źródło: UM Warszawa