Mobilna łaźnia dla bezdomnych
Nieopodal Mostu Gdańskiego, przy ulicy Wenedów, pojawiła się pierwsza w stolicy mobilna łaźnia dla bezdomnych. Prowadzi ją Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Stołeczny Ratusz przeznaczył na realizację projektu milion złotych.
Radna Aleksandra Scheybal-Rostek postanowiła zawalczyć o prawa do podstawowej higieny dla osób społecznie wykluczonych bezdomnością. To właśnie z jej inicjatywy powstała pierwsza w Warszawie łaźnia dla bezdomnych. W dodatku mobilna i w pełni dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest to kontener modułowy z wydzielonym w nim osobnymi pomieszczeniami sanitarnymi dla kobiet i mężczyzn. Teraz osoby bezdomne mają możliwość skorzystania z toalety, umycia się pod prysznicem i wymiany bielizny, a nawet skorzystania z usług fryzjera. Ponadto będą tu też mogli uzyskać informacje o możliwościach uzyskania pomocy w innych instytucjach.
Dziennie łaźnia może przyjąć około 60 osób. Należy jednak zaznaczyć, że osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu mają zakaz korzystania z mobilnej łaźni.
– Łaźnia stanie po kolei w trzech różnych punktach miasta, w zależności od potrzeb danego rejonu. Obecnie znajduje się przy ulicy Wenedów – informuje urząd m.st. Warszawy. Wolontariusze i pracownicy dodają, że wkrótce łaźnia przeniesie się na prawą stronę Wisły i tam będzie stacjonować przez jakiś czas. Już dziś wiadomo, że jeśli pomysł spotka się z zainteresowaniem i przychylnością zarówno bezdomnych, jak i mieszkańców stolicy, takie łaźnie powstaną w różnych lokalizacjach Warszawy.
Na realizację projektu Rada Miasta przeznaczyła aż milion złotych. W wyniku otwartego konkursu ofert zorganizowanego przez Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy prowadzenie łaźni zostało zlecone Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zgodnie z zawartą umową stołeczny Ratusz pokrywa blisko 86% procent kosztów, jakie poniesie Caritas udzielając dotacji w wysokości 189 308 zł.
– Mam nadzieję, że spotka się on z życzliwym przyjęciem ze strony osób bezdomnych, ale również mieszkańców. Wspólnie musimy rozwiązywać problemy, z którymi borykają się najbardziej potrzebujący warszawiacy – zaznacza Aleksandra Scheybal-Rostek, radna m.st. Warszawy, inicjatorka projektu.
Warto przy okazji wspomnieć, że jedyna w stolicy łaźnia dla bezdomnych mieści się w ośrodku "Tylko z darów miłosierdzia" przy ul. Żytniej 1 na warszawskiej Woli.
– Projekt ten udało się zrealizować dzięki zaangażowaniu wielu osób. Usługa ta w sposób bardzo mocny podnosi godność osób bezdomnych. Każdy z nas, niezależnie od tego w jakiej sytuacji się znajduje, powinien mieć zapewnione minimum komfortu przebywania w przestrzeni naszego miasta, a ten komfort jest zapewniony przez miasto za pomocą różnych rozwiązań – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
Stołeczny Ratusz na pomoc osobom bezdomnym przeznacza 11 milionów. Dofinansowuje noclegownie, schroniska, schroniska specjalistyczne i mieszkania treningowe, a więc łącznie blisko 20 placówek noclegowych dla osób bezdomnych, dysponujących łącznie około 1400 miejscami oraz 7 bezpłatnych jadłodajni wydających ponad 2000 posiłków dziennie, 4 punkty poradnictwa, w tym łaźnię i punkt poradnictwa prowadzony przez Stowarzyszenie Lekarzy Nadziei, a także dodatkowo w sezonie zimowym dwie dzienne ogrzewalnie.
Anna Tomasik
Foto: R. Motyl / UM Warszawa