Można już oglądać plenerową wystawę „63 Dni Wolności”
Ślub sanitariuszki, kobiety szyjące na ulicach Warszawy, czy mężczyzna czytający komiks - te i inne fotografie można od dziś oglądać na dziedzińcu i w arkadach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie. Ekspozycje przedstawiają tło historyczne oraz codzienne życie Powstańców i cywili jakie prowadzili równolegle do toczących się walk w mieście.
Dziś na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego została otwarta wyjątkowa wystawa "63 dni Wolności".
- Wolność, godność i prawa człowieka to wartości, które nie mogą być kwestionowane. I chociaż dziś kolejne pokolenia Polaków żyją w wolnej Polsce i Unii Europejskiej, to od zakończenia II wojny światowej minęło zaledwie 79 lat. Już za kilka dni będziemy obchodzili 80. rocznicę szczególnych wydarzeń dla Warszawy, Mazowsza i całej Polski, wybuchu Powstania Warszawskiego. Poprzez otwieraną dziś wystawę chcemy w symboliczny sposób oddać hołd Bohaterom walczącym za naszą wolność. – powiedział Wojewoda Mazowiecki Mariusz Frankowski podczas konferencji prasowej.
Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza część, znajdująca się w arkadach przy Placu Bankowym, to historia Powstania Warszawskiego, z której dowiadujemy się o sytuacji politycznej przed II Wojną Światową. Tło historyczne prezentujące przyczyny, przebieg oraz konsekwencje zbrojnego wystąpienia mieszkańców okupowanej Warszawy przeciwko niemieckim okupantom. Druga część wystawy to fotografie obrazujące codzienne życie walczącej stolicy oraz mieszkańców w niej żyjących.
fot.MUW