mobile
REKLAMA

Nowa wystawa w Galerii Rynek 30: Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie.

Nowa wystawa w Galerii Rynek 30 przybliża herstorie dwunastu kobiet związanych z Warszawą, dzięki którym nastąpiły zmiany w życiu społecznym, politycznym i kulturowym. Pokaz Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie został przygotowany przez studentki i studentów Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną warszawskiej ASP w oparciu o kolekcję Muzeum Warszawy. Otwarcie 15 września 2022 r.

Informacja prasowa
Nowa wystawa w Galerii Rynek 30: Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie.

Wśród herstorii znajdziemy opowieść o pierwszym zakładzie introligatorskim dla kobiet, ukrywaniu społeczności żydowskiej w warszawskim zoo w czasie Zagłady, zarabiającej na całą rodzinę prababci czy ambitnych lekkoatletkach z Polonii Warszawa. Najstarsza z przedstawionych emancypantek urodziła się w drugiej połowie XIX wieku, najmłodsza żyje do teraz. Józefa Bojanowska, introligatorka i redaktorka; Eufemia, legendarna modelka aktów warszawskiej ASP; prekursorka fotografii Jadwiga Golcz; współpracowniczka Korczaka Stefania Wilczyńska czy tancerka baletowa Danuta Kwapiszewska – to tylko kilka z bohaterek wystawy Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie.

Na jedenastu stanowiskach kuratorskich zaprezentowano wybór obiektów z kolekcji Muzeum Warszawy uzupełnionych o wypożyczenia i zbiory prywatne, w tym pamiątki rodzinne. Studentki i studenci warszawskiej ASP odpowiedziały i odpowiedzieli na wyzwanie stworzenia opowieści o kobiecym samostanowieniu. Kuratorskie wybory dotyczyły postaci często emblematycznych, ale także szerzej nieznanych, których postawa i wybory wpisywały się w nurt emancypacyjny.

Tytuł wystawy jest prezentem od jednej z jej kuratorek, Valerii Mostenets, która dołączyła do naszego zespołu po tym, jak wczesną wiosną była zmuszona przyjechać do Polski z Ukrainy. Tak, w oryginalnej wersji językowej, miała się nazywać organizowana przez nią wystawa, która ostatecznie nie mogła się odbyć – tłumaczą kuratorki i kuratorzy. – Fraza „Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną” podkreśla, jak ważne jest działanie pomimo przeciwności losu. Pulsuje ciepłym światłem i czyni nasze bohaterki zauważalnymi. Pokazuje, że każda herstoria warta jest podkreślenia, a razem składają się na opowieść o wieloletniej walce o emancypację.

 

Bohaterki wystawy: Józefa Bojanowska, Eufemia, Gertruda Gawenda, Maria Gecow-Kupiszewska, Jadwiga Irena Golcz, Danuta Kwapiszewska, Wanda Kwaśniewska-Loth, Hanna Loth-Nowak, Janina Borkowska (de domo: Loth), Florentyna Łuczak, Janina Rakowska, Anna Tomaszewicz-Dobrska, Stefania Wilczyńska, Antonina Żabińska.

Wystawa jest wynikiem współpracy Muzeum Warszawy oraz zajęć Laboratorium Muzeum Kobiet – konceptualnej przestrzeni myślenia i działania: warsztatów, seminariów, wykładów, działań i wystaw, prowadzonej przez dr. Marikę Kuźmicz oraz dr. hab. Luizę Nader na Wydziale Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Opiekę mentorską i wsparcie kuratorskie ze strony Muzeum Warszawy zapewniła Zofia Rojek, kuratorka głośnej wystawy Niewidoczne. Historie warszawskich służących.

 

Galeria Rynek 30 jest polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów. Różnorodne tematy i środki wyrazu łączyć będzie świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesnością. Miejsce spotkania i łącznik pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne. Galeria Rynek 30 to także przestrzeń współpracy z NGOsami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi. Dotychczas odbyły się wystawy Jak powraca las Sayama Ghosha, zrealizowana we współpracy ze Sputnik Photos oraz Gildia Olgi Micińskiej, artystki i rzemieślniczki pracującej z drewnem, ale też z tkaniną, ceramiką, metalem czy fotografią.

W ramach programu towarzyszącego odbędą się oprowadzania kuratorskie (również tłumaczone na język ukraiński), na których zostaną przedstawione bliżej poszczególne bohaterki i ich herstorie. 29 września Sylwia Chutnik wygłosi wykład Czesanie historii pod włos, czyli o warszawskim doświadczeniu herstorycznym. W styczniu Dobrochna Kałwa poprowadzi warsztaty z odkrywania rodzinnych historii. Wystawie towarzyszyć będzie także program filmowy, m.in. dokument Chwała Królowej o legendarnych szachistkach z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji.

Wystawę Nie miałyśmy szczęśliwej gwiazdy, zapaliłyśmy własną. Herstorie warszawskie będzie można odwiedzić od 15 września 2022 r. do 29 stycznia 2023 r. w Galerii Rynek 30 w siedzibie głównej Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta.

Od 15 do 19 września wystawa jest czynna we wtorek, środę, piątek i niedzielę od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00.

Od 20 września wystawa jest czynna we wtorek, środę i piątek od 9:00 do 17:00, w czwartek od 9:00 do 19:00, w sobotę od 11:00 do 19:00, w niedzielę od 11:00 do 17:00.

Bilety: 1 zł lub w ramach biletu na wystawę stałą lub czasową, w czwartki wstęp bezpłatny.

fot.materiał prasowy

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda