mobile
REKLAMA

Od Echa Powstania Styczniowego do Melodii Wolności

W sercu styczniowej Warszawy, Muzeum Historii Polski stanie się areną niezwykłego wydarzenia muzycznego. To tutaj 20 stycznia 2024 roku, odgłosy przeszłości ożyją w ramach uroczystego koncertu symfonicznego, dedykowanego 160. rocznicy Powstania Styczniowego

Anna Teodorowicz
Od Echa Powstania Styczniowego do Melodii Wolności

W Harmonii z Historią

20 stycznia 2024 roku, w Audytorium Muzeum Historii Polski w Warszawie, odbędzie się wyjątkowy koncert symfoniczny. Wydarzenie, zorganizowane z okazji 160. rocznicy Powstania Styczniowego, jest hołdem dla nieustraszonych bohaterów, którzy zainspirowali pokolenia Polaków do walki o niepodległość. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą Norberta Twórczyńskiego, zaprezentuje repertuar, który jest niczym muzyczny most między przeszłością a współczesnością. 

 

Mazur i Dusza Narodu

Koncert rozpocznie się od „Mazura” z opery „Halka” Stanisława Moniuszki.  Ten dynamiczny i pełen życia taniec, o charakterystycznym rytmie i metrum „na trzy”, jest dziełem narodowej literatury operowej, jak również symbolem polskiej tożsamości kulturowej. „Halka” Moniuszki, z pierwotnie dwuaktowej wersji, ewoluowała do czteroaktowej opery, zdobywając popularność i stając się narodowym skarbem. Mazur z tej opery, umieszczony w pierwszym akcie, przenosi nas na szlachecki bal, pełen elegancji i polskiego ducha. Ta melodyjna podróż do korzeni polskiej duszy narodowej jako dzieło artystyczne, ale i symbol naszej tożsamości, przesycony jest emocjami i historią.

 

Paderewski - Dźwięki Wolności

Następnie na scenie pojawi się Jan Wachowski, który zaprezentuje Koncert fortepianowy a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego. Utwór, będący jednym z najważniejszych w polskiej literaturze fortepianowej, powstał w młodych latach kompozytora, ukazując jego rozwijający się geniusz. Koncert, pełen pięknej melodyki i subtelnej emocjonalności, składa się z trzech części: Allegro, Romans i finałowego Allegro molto vivace, w których słychać poetycką i namiętną duszę kompozytora. To kompozycja pełna pasji, odzwierciedlająca ducha czasów i niewypowiedzianą tęsknotę za wolnością.

 

Pieśń o Ziemi - Melodia Serca i Umysłu

Po przerwie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa zaprezentuje "Pieśń o Ziemi" Romana Palestra, będącą apogeum jego folklorystycznego okresu. Balet, będący ostatnim wielkim sukcesem kompozytora przed II wojną światową, powstał na zlecenie Polskiego Baletu Reprezentacyjnego i zdobył złoty medal podczas Wystawy Światowej w Paryżu w 1937 roku. "Pieśń o Ziemi", łącząc elementy folkloru z nowoczesną techniką harmonijną i instrumentacyjną, jest wyjątkowym przykładem połączenia tradycji z nowoczesnością.

 

Zaproszenie do Świata Dźwięków i Historii

Koncert w Muzeum Historii Polski to zaproszenie do wspólnego doświadczania historii, przemyśleń nad przeszłością i teraźniejszością, oraz świętowania naszej tożsamości narodowej. To okazja, by na chwilę zatrzymać się i wsłuchać w dźwięki, które przez wieki były świadkami i uczestnikami naszej narodowej drogi.

Informacje Praktyczne

  • Gdzie? Audytorium Muzeum Historii Polski, Cytadela Warszawska, ul. Gwardii 1, Warszawa
  • Kiedy? 20 stycznia 2024, godzina 19:00
  • Bilety: Dostępne online oraz w kasach muzeum

fot.MUZHP

 

KOMENTARZE

aktualności

REKLAMA
więcej z działu aktualności
REKLAMA

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda