Odkrywanie Tajemnic Gwary Warszawskiej
Bardzo istotną częścią kultury jest język, który niejednokrotnie wpływa na to jak ksztatuje sie kultura miasta. Jak w tym zakresie gwara warszawska wpłynęła na kulturę stolicy? Odpowiedź na to pytanie padnie na seminarium warszawskim, które organizuje Muzeum Warszawy.
W najbliższy wtorek, 6 lutego odbędzie się Seminarium Warszawskim. Tym razem uwaga skoncentrowana będzie na wyjątkowym zjawisku, które stanowi integralną część warszawskiej tożsamości – mowie warszawskiej i jej charakterystycznym dialekcie. Rozważania obejmą lokalny akcent, kolorowy i urokliwy język, który, biorąc pod uwagę sztywne normy językowe, niekiedy uznawany jest za niepoprawny. Zostaną poruszone kwestie składające się na gwary, wpływu samego akcentu, a także zostanie podjęta próba odpowiedzenia na pytanie, czy gwara nadal jest praktykowana, gdzie, kiedy i przez kogo. Pytania te tylko dotykają obszernego tematu, który może pojawić się podczas dyskusji seminaryjnej.
Jak wyliczają organizatorzy wydarzenie, w Seminarium wezmą udział:
- Janusz Dziano – varsavianista, pasjonat historii miasta, członek Stowarzyszenia Gwara Warszawska, inicjator Skweru Gwary Warszawskiej na Woli.
- Dr hab. Monika Kresa, prof. UW – językoznawczyni, specjalizująca się w nazwach własnych, dialektach języka polskiego i gwarami miejskimi.
- Radosław Potrac – pedagog specjalny, prezes Stowarzyszenia Gwara Warszawska, związany z edukacją na Pradze, Varsavianista.
Spotkanie odbędzie się na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, a także będzie transmitowane na Facebooku Muzeum Warszawy. Organizatorem wydarzenia są Muzeum Warszawy, Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW.
fot. Muzeum Warszawy