Odolany w nowej odsłonie
Do 3 marca Zarząd Dróg Miejskich czeka na oferty wykonawców, którzy chcieliby podjąć się remontu głównych arterii Odolan, ulic Ordona i Jana Kazimierza. Co zmieni się w tej części Woli?
Odolany są w ostatnich latach jednym z najszybciej rozwijających się obszarów Warszawy. Tereny zajmowane niegdyś przez zakłady przemysłowe zamieniły się w wielkie osiedle, na którym z roku na rok przybywa mieszkańców. Nic więc dziwnego, że władze stolicy dążą do wdrożenia zmian, chcąc poprawić jakość życia osób z tej części stolicy. Pomóc w tym ma gruntowna przebudowa jednych z największych ulic Odolan – Ordona i Jana Kazimierza.
– Podczas modernizacji ulic i dróg musimy pamiętać, że pewne elementy naszego miasta wpisane są w tkankę związaną z dziedzictwem historycznym Warszawy. Po długich rozmowach i pracach uzgodniliśmy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków kwestię modernizacji ulicy Ordona. Udało nam się wypracować porozumienie, które jest konsensusem. W perspektywie krótko- i długookresowej skorzystają na nim zarówno mieszkańcy ul. Ordona, ale zadowoleni będą również ci, którzy chcą i dbają o to, żeby stolica poprawiając jakoś infrastruktury komunikacyjnej i społecznej była miastem, które rozwija się w zrównoważony sposób – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy.
Przedsięwzięcie to nie będzie łatwe do realizacji. Na ul. Ordona znajduje się bowiem historyczny bruk wpisany do ewidencji zabytków. – Remont ulicy będzie dwuetapowy. Pierwszy etap będzie polegał na zabezpieczeniu bruku dodatkowymi wzmocnieniami oraz na wykonaniu nowej nawierzchni. Drugi obejmie kompleksowe zmiany z wprowadzeniem dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej, w tym również linii tramwajowej. Przyjęte rozwiązanie zapewnia zarówno zachowanie bruku w dobrej formie, ale też poprawi komfort mieszkańców – powiedział prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.
Zabytkowy bruk zostanie zabezpieczony, a następnie przykryty asfaltem. Dzięki temu kierowcy będą poruszać się po równej powierzchni. Na pasie oddzielającym obie jezdnie zasadzona zostanie nowa zieleń. Wzdłuż ulicy pojawią się także nowe lampy wyposażone w energooszczędne i wydajne oprawy SAVA. Ponadto zlikwidowane będzie część zawrotek, pojawią się zatoki postojowe, wymienione zostaną popękane płyty chodnikowe, a rowerzyści zyskają pasy rowerowe w obu kierunkach.
Duże zmiany czekają również ul. Jana Kazimierza. – Kształt przebudowy był konsultowany z mieszkańcami. Łącznie wpłynęło prawie 200 różnych uwag do projektu. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej ZDM może rozpocząć poszukiwanie wykonawcy. Na całej długości zostanie przebudowana jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje. Powstanie też droga dla rowerów. Miejsca postojowe zostaną wyznaczone w zatokach parkingowych. Na przejściach zastosowane będą elementy uspokojenia ruchu w postaci azyli o szerokości 2,5 metrów – zaznaczają miejscy urzędnicy. – Szczególną uwagę podczas konsultacji mieszkańcy zwracali na nową zieleń. Dlatego posadzonych zostanie aż 250 nowych drzew – będą to m.in. platan klonolistny, lipa drobnolistna czy klon pospolity. Pojawią się też tysiące krzewów i bylin oraz łąki kwietne. Łączna powierzchnia przeznaczona pod nasadzenia to ponad 22 000 metrów kwadratowych – dodają.
Wyłoniona w przetargu firma będzie miała na wykonanie prac dwadzieścia miesięcy od momentu podpisania umowy.
Marcin Kalicki
fot, Rafał Motyl