Organizacja dnia Święta Niepodległości
Święto Niepodległości zbliża się wielkimi krokami. Ponieważ tego dnia w stolicy będzie się sporo działo, dziś uporządkujemy dla Państwa kilka istotnych informacji, które pomogą w manewrowaniu między licznymi atrakcjami.
Wydarzenia
Wczoraj prezydent m. st. Warszawy Rafał Trzaskowski przemówił do Polaków podczas konferencji prasowej dotyczącej wydarzeń, które odbędą się 11 listopada w stolicy. Gorąco zapraszał na główne obchody Święta Niepodległości przed Grobem Nieznanego Żołnierza o godz. 12:00.
Jeszcze przed uroczystością, bo o godz. 11:11, rozpocznie się 34. Bieg Niepodległości. Uczestnicy będą biegli następującą trasą: aleją Jana Pawła II, ulicą Chałubińskiego, aleją Niepodległości, a także ulicą Prostą. Ze względu na skalę wydarzenia, kierowcy powinni spodziewać się ograniczeń ruchu w godzinach 9:30-14:30. Natomiast odcinek alei Jana Pawła II od ronda „Radosława” do ulicy Anielewicza, będzie nieprzejezdny w godzinach 3:00-19:00.
Jednocześnie na Krakowskim Przedmieściu dla chętnych będzie czekać Festiwal “Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu”. To już siódma edycja festiwalu, podczas której będą przechodzić parady, przejeżdżać zabytkowe samochody, grać muzycy … Szykują się atrakcje zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wydarzenie zainauguruje zespół “Warszawianka” o godz. 12:00. Wraz z trębaczami Straży Miejskiej i obywatelami zgromadzonymi na Placu Zamkowym zaśpiewa Mazurka Dąbrowskiego.
O 14:00 z Ronda Dmowskiego ruszy Marsz Niepodległości, który przejdzie Alejami Jerozolimskimi, przez most Poniatowski, ulicami Wał Miedzeszyński oraz Wybrzeże Szczecińskie aż do stadionu PGE Narodowy. W trakcie marszu nie będzie przejazdu od placu Konstytucji do ul. Świętokrzyskiej. Z ruchu wyłączone zostaną także Aleje Jerozolimskie, most Poniatowski od ul. Emilii Plater do ronda Waszyngtona, aż w końcu ul. Wybrzeże Szczecińskie między mostami Świętokrzyskim i Poniatowskiego.
O 18:00 na Cytadeli rozpocznie się koncert “Wspólna Niepodległa”. Na scenie wystąpi 16 artystów, reprezentujących 16 województw Polski, jako symbol jedności. Wstęp będzie bezpłatny, a w godz. 15:00 - 21:00 będą kursowały dodatkowe autobusy linii “Wspólna Niepodległa” z przystanku Pl. Teatralny do Cytadeli i z powrotem.
Komunikacja miejska
Prezydent Warszawy zaapelował, by 11 listopada korzystać z komunikacji miejskiej, oraz by kierowcy omijali rejon centrum Warszawy. Najskuteczniej będzie korzystać z obu linii metra lub pociągów SKM i KM. Tego dnia bilety zarówno Warszawskiego Transportu Publicznego, jak i Kolei Miejskich będą wzajemnie honorowane. Między godziną 11:00 a 19:00 metro będzie kursowało częściej niż standardowo.
Komunikacja naziemna będzie się zmagać z pewnymi utrudnieniami przez liczne zgromadzenia. Autobusy i tramwaje w zależności od sytuacji będą kierowane na trasy objazdowe. Na stronie WTP będzie można śledzić na żywo zmiany w kursowaniu pojazdów.
Fot.: UM Warszawa
Źródło: UM Warszawa