mobile

Piosenki warszawskie w najnowszej książce Muzeum Warszawy

"Piosenki warszawskie. Antologia tekstów" to najnowsza publikacja Muzeum Warszawy. Znajduje się w niej blisko 77utworów, a najstarszy pochodzi z końca XVII wieku wśród nich są uliczne ballady, utwory punkowe, rapowe czy kabaretowe i estradowe

IS
Piosenki warszawskie w najnowszej książce Muzeum Warszawy

Jak wyjaśnia stołeczny ratusz "Piosenki warszawskie. Antologia tekstów” to muzyczna kronika dziejów miasta, jego mieszkańców, przemian obyczajowych i społecznych. Na kartach książki przewija się wiele postaci – prawdziwych, zmyślonych i legendarnych. Spotykają się Czarna Mańka i Olga z ulicy Mandarynki, Tata Tasiemka i Papa Jawor, Krwawy Wiktor i hetman Piotr Ożarowski, ekipa z Ursynowa i łobuzy z Kercelaka. Występują Czesław Niemen, Molesta, Agnieszka Osiecka, Stanisław Grzesiuk, Irena Santor i Sanah. W publikacji znalazły się zarówno pieśni z końca XVIII wieku o insurekcji kościuszkowskiej jak i kawałek z 2023 roku, w którym raper Kaz Bałagane pyta „Jak żyć w WWA?”.

Autorką i redaktorką książki jest Julia Odnous-Pawlińska, która zaprosiła do współpracy Bartka Chacińskiego, Jacka Hawryluka i Jana Emila Młynarskiego. To oni dokonali wyboru 77 piosenek związanych z Warszawą. Każdemu tekstowi towarzyszy krótki komentarz poświęcony okolicznościom jego powstawania, ale też umiejscawiający go w historii muzyki nie tylko warszawskiej, lecz także polskiej, a nawet światowej.

Projekt graficzny i ilustracje to dzieło Wojciecha Pawlińskiego. Humor, wyczucie detalu, rozpoznawalny styl i intensywne kolory sprawiają, że piosenki ożywają i doskonale oddają klimat dawnej i współczesnej Warszawy. 

- „Piosenki warszawskie” to nie śpiewnik czy zbiór kanonicznych utworów lub próba opisania historii piosenki warszawskiej. Teksty piosenek potraktowane zostały jako wypowiedzi literackie, będące wyrazem i nośnikiem różnorodnych wizji miasta, powstałe w różnych okolicznościach historycznych i społecznych – wyjaśnia Julia Odnous-Pawlińska, twórczyni książki.

„Piosenki warszawskie”  można będzie kupić w księgarniach Muzeum Warszawy, w sklepie internetowym i w wybranych księgarniach.

 

Źródlo/fot. mat.pras. UMW

KOMENTARZE

0 komentarzy

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda