mobile
REKLAMA

Pobierz aplikację i daj się porwać historii!

Wybierz się na spacer po międzywojennej Warszawie, spotkaj poetów grupy „Skamander” i odwiedź Małą Ziemiańską. Dom Spotkań z Historią prezentuje nową aplikację mobilną, która powstała z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Informacja prasowa
Pobierz aplikację i daj się porwać historii!

Spacery, gry miejskie, quizy, filmy i zdjęcia – aplikacja Wasza Warszawa 1918/2018, przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Grupę Me & My Friends, w interesujący i angażujący sposób przybliża historię odzyskania niepodległości i codzienność mieszkańców międzywojennej stolicy. Poczuj tamten nastrój i odkryj dzisiejszą Warszawę na nowo! Aplikacja jest już do pobrania w sklepach App Store i Google Play.

Aplikacja – korzystając ze zdjęć, nagrań filmowych i dźwiękowych, dokumentów oraz innych świadectw – poprowadzi użytkowników ulicami dawnej stolicy oraz przybliży polityczne i społeczne okoliczności, w których Polska powróciła na mapę Europy.

Interaktywne mapy z 1918 i 2018 roku pozwolą odkryć współczesną stolicę na nowo, a starannie skomponowane trasy spacerów poprowadzą użytkowników ulicami międzywojennej Warszawy. W informacji o aplikacji czytamy: przywołamy wspomnienia zwykłych mieszkańców, ale także mężów stanu, pisarek i poetów, gwiazd estrad oraz stadionów. Przypomnimy miejsca i budynki, które sto lat temu pełniły ważne role w życiu stolicy, ale dziś trudno odnaleźć po nich choćby ślad. Użytkownicy aplikacji zanurzą się w gwarze Małej Ziemiańskiej, Pod Pikadorem zasiądą przy stoliku obok Juliana Tuwima i Antoniego Słonimskiego, a na Dworcu Wiedeńskim powitają Józefa Piłsudskiego. Wasza Warszawa 1918/2018 przypomni o znakomitych, niesłusznie zapomnianych mieszkańcach stolicy – między innymi o Halinie Konopackiej, wybitnej lekkoatletce, mistrzyni olimpijskiej w rzucie dyskiem a zarazem malarce i poetce, czy o Aleksandrze Hertzu, pionierze polskiej kinematografii.

Wasza Warszawa 1918/2018 to także gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej, która umożliwi uczestnikom zanurzenie się w historii. Przygotowaliśmy cztery scenariusze gier. W pierwszym zawodnicy na prośbę Jana Lechonia, redaktora naczelnego „Skamandra”, wyruszą w drogę po świecie bohemy. W drugim wezmą udział w gorących wydarzeniach 1918 roku, kiedy wykuwała się polska niepodległość: rozbroją niemieckie oddziały, zorganizują pochód narodowy, na wezwanie Zofii Moraczewskiej podejmą walkę o prawa kobiet. Gracze spróbują również odnaleźć się w realiach codziennego życia w czasach, kiedy niełatwo było zdobyć nowe buty. Wreszcie – zawodnicy wcielą się w role początkujących działaczy politycznych przygotowujących się do demokratycznych wyborów.

Przedstawioną w przystępny sposób wiedzę użytkownicy aplikacji sprawdzą i uzupełnią w specjalnych quizach. W tym celu warto też zajrzeć do kalendarium zawierającego najważniejsze wydarzenia 1918 roku oraz sprawdzić ciekawostki historyczne przybliżające nieco zapomnianą codzienność zwykłych mieszkańców Warszawy, a także społeczne i kulturowe realia odradzającej się Polski.

Aplikacja zawiera:

  • interaktywne mapy Warszawy z 1918 i 2018 roku,

  • trasy spacerowe wiodące przez najważniejsze dzielnice,

  • gry miejskie wykorzystujące technologię rzeczywistości rozszerzonej,

  • quizy pozwalające sprawdzić i uzupełnić zdobytą wiedzę,

  • zdjęcia, filmy i nagrania dźwiękowe,

  • kalendarium najważniejszych dat w 1918 roku,

  • ciekawostki historyczne.

Aplikacja jest przeznaczona zarówno dla starszych dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Z Waszej Warszawy 1918/2018 mogą korzystać osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane.

Wasza Warszawa 1918/2018 jest dostępna bezpłatnie w sklepach App Store i Google Play. Za stworzenie i wdrożenie odpowiadała Grupa Me & My Friends, a zawartością merytoryczną przygotował Dom Spotkań z Historią.

Partnerzy: Stolica – Warszawski Magazyn Ilustrowany, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Instytut Sztuki PAN

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda