Pod niebem Nocy Fotografii
18 sierpnia o 20:30 w różnych miejscach Warszawy odbędzie się Noc Fotografii, gdzie na wielkich ekranach pojawią się prace 50+ artystów, w tym polskich fotograficznych legend, projektów z festiwalu w Arles i debiutujących twórców, ukazując przemiany stolicy. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich
18 sierpnia o 20:30 wielkie ekrany w różnych miejscach Warszawy pojawią się prace 50+ twórców, w tym legendarnych polskich fotografów, projekty z festiwalu w Arles i debiutujących artystów, ukazując przemiany stolicy. Dodatkowo pokaz eksperymentalnego filmu Agnès Vardy oraz wybór fotografii z Muzeum Warszawy. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich.
Po raz pierwszy w Warszawie
Plenerowe filmy, nocne zwiedzanie muzeów i galerie sztuki to już powszechność dla mieszkańców Warszawy. Jednak w świecie fotografii było puste miejsce, aż do teraz.
Centrum Fotografii Muzeum Warszawy zdecydowało się na nowy pomysł – Noc Fotografii. Zdjęcia oglądane nocą na dużym ekranie potrafią wciągnąć w swój urok. Projekcje odbędą się w trzech miejscach w Warszawie: przed Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta, przed barem Studio oraz w Parku Pięciu Sióstr na Ochocie i parku Szczęśliwickim. W każdej lokalizacji będzie prezentowany inny wybór fotografii.
Prace aż 50 artystów
Podczas tego wydarzenia zostanie zaprezentowanych łącznie 50 artystów i artystek. Wśród nich znajdą się prace warszawskiego fotografa Chrisa Niedenthala, nowe zdjęcia Anny Bedyńskiej z Wisły, fotograficzny poemat autorstwa Anny Orłowskiej oraz fotografie przedmieść Warszawy Rafała Milacha. Ciekawostką jest, że Rafał Milach jako pierwszy Polak dołączył do renomowanej agencji fotoreporterskiej Magnum.
Podczas tej nocy będziemy mieli także okazję zobaczyć wybór zdjęć z unikalnej kolekcji Muzeum Warszawy, która obejmuje niemal 300 tysięcy obiektów. Całość zostanie uzupełniona przez muzykę na żywo.
Harmonogram wydarzenia
Muzeum Warszawy, Rynek Starego Miasta 30–42
- 20.30 – pokaz prac a następnie wręczenie dyplomów laureatkom i laureatom w konkursie debiutów
- 20.45 – pokaz Noc obrazów przygotowany przez Narodowe Muzeum Islandii
- 21.00 pokaz projektów Anny Bedyńskiej, Rafała Milacha, Chrisa Niedenthala, Anny Orłowskiej
- 21.15 – film Agnès Varda Cześć Kubańczykom! (1963 r.)
- 21.45 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie – zestaw I
- 22.20 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)
- Zakończenie około 22.40
Bar Studio, pl. Defilad 1
- 20.30 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie – zestaw I
- 21.10 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)
Chono Lulu Bistro & Bar, Park Pięciu Sióstr (dawniej Park Zachodni)
- 20.30 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie– zestaw II
- 21.10 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)
Kino plenerowe, Park Szczęśliwicki
- 20.50 – pokaz projektów z festiwalu Arles les Rencontres de la photographie – zestaw II
- 21.30 – mix fotografii z kolekcji Muzeum Warszawy (montaż Adam Palenta, muzyka Marcin Masecki)
Noc fotografii także w Reykjaviku
Jednym z celów Centrum Fotografii Muzeum Warszawy jest wspieranie początkujących twórców i twórczyń oraz rozwijanie lokalnych inicjatyw w dziedzinie fotografii. W związku z tym Noc Fotografii stanie się okazją do zaprezentowania prac debiutujących fotografek i fotografów, którzy zostali wybrani w otwartym naborze. W tegorocznym konkursie tematem były różnorodne przemiany w Warszawie, a ocenę nadesłanych prac przeprowadziło międzynarodowe jury, w tym Amanda Maddox, główna kuratorka World Press Photo oraz dyrektorka Narodowego Muzeum Islandii, Harpa Þórsdóttir.
Dzięki współpracy z instytucją islandzką, równoległy nabór projektów oraz nocna prezentacja debiutów odbędą się tego samego dnia w Reykjavíku.
Misja Muzeum Warszawy
Noc Fotografii stanowi fragment programu Centrum Fotografii, nowego przedsięwzięcia Muzeum Warszawy mającego na celu wzmacnianie zainteresowania dziedziną fotografii. Centrum Fotografii realizuje projekt "Focus on Photography", współfinansowany kwotą 458 tysięcy euro przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz norweskich funduszy. Projekt ten otrzymał również wsparcie finansowe od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
fot. Tomasz Kac/Muzeum Warszawy