mobile
REKLAMA

Polacy zamordowani przez Niemców w Górach Szwedzkich zostaną upamiętnieni

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w ratuszu Urzędy Dzielnicy Bemowo przedstawiono działania, jakie podjął i jakie zamierza podjąć Społeczny Komitet upamiętnienia Polaków zamordowanych przez Niemców w Górach Szwedzkich w dniu 6 stycznia 1940 roku. 

Marcin Kalicki
Polacy zamordowani przez Niemców w Górach Szwedzkich zostaną upamiętnieni

- Społeczny Komitet został zawiązany w celu godnego upamiętnienia wszystkich, którzy zostali zamordowani przez Niemców w mroźny dzień 6 lipca 1940 roku. Chcemy nie tylko doprowadzić do miejsca powstania miejsca pamięci, które będzie przypominało mieszkańcom Bemowa o dramatycznych wydarzeniach które się tutaj rozegrały w święto Trzech Króli 1940 roku, ale również, o ile będzie taka możliwość, doprowadzić do identyfikacji możliwie największej liczby ofiar mordu. Trzecim celem jest przywrócenie na mapie naszej dzielnicy oraz miasta miejsca, którego już nie ma - Gór Szwedzkich - powiedział Zbigniew Chmiel, bemowski radny Prawa i Sprawiedliwości.

Góry Szwedzkie to tereny, które znajdowały się na granicy obecnych dwóch dzielnic Warszawy: Bemowa i Bielan. Piaszczyste wzgórza zanim zniknęły z powierzchni miasta na rzecz budowanego w ich miejscu lotniska Warszawa-Babice związane były z tragicznymi losami II wojny światowej. 6 stycznia 1940 roku Niemcy dokonali tu masowego mordu na polskich obywatelach z różnych części miasta m.in.: Powązek, Henrykowa, Boernerowa czy Chomiczówki. Rozstrzelano w tym miejscu dziewięćdziesiąt sześć osób, które przed egzekucją zostały aresztowane i osadzone w stołecznych więzieniach. 

Pamięć o tym dramatycznym wydarzeniu nie powinna pozostać bez echa. W sierpniu 2018 roku powołany został Komitet Społeczny oraz Komitet Honorowy upamiętnienia Polaków zamordowanych przez Niemców w Górach Szwedzkich w dniu 6 stycznia 1940 roku. Członkami Komitetu Honorowego zostali: Ks. Kazimierz Kardynał Nycz – Metropolita Warszawski, Jarosław Szarek – Prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prof. Jan Żaryn – Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Zdzisław Sipiera – Wojewoda Mazowiecki, Hanna Gronkiewicz-Waltz – Prezydent miasta stołecznego Warszawy, Jan Ołdakowski – Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego i Adam Siwek – Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

Podczas konferencji członkowie Komitetu Stałego zaprezentowali harmonogram działań na najbliższe miesiące mające na celu upamiętnienie ofiar egzekucji w Górach Szwedzkich:

  • rozstrzygnięcie konkursu na formę upamiętnienia wydarzeń w Górach Szwedzkich (październik 2018)
  • organizacja w Instytucie Pamięci Narodowej konferencji naukowej pt. "Warszawski pierścień śmierci" (październik 2018)
  • organizacja uroczystości upamiętnienia zbrodni w Górach Szwedzkich połączonej z odsłonięciem miejsca pamięci (6 stycznia 2019)

Jest to znakomita inicjatywa związana z tragiczną historią miasta stołecznego Warszawy. Zachęcamy do udziału w uroczystościach upamiętniających zamordowanych mieszkańców stolicy na granicy Bemowa i Bielan.

Fot. Zbigniew Chmiel

KOMENTARZE

aktualności

więcej z działu aktualności

sport

więcej z działu sport

kultura i rozrywka

więcej z działu kultura i rozrywka

Drogi i Komunikacja

więcej z działu Drogi i Komunikacja

Kryminalne

więcej z działu Kryminalne

KONKURSY

więcej z działu KONKURSY

Sponsorowane

więcej z działu Sponsorowane

Biznes

więcej z działu Biznes

kulinaria

więcej z działu kulinaria

Zdrowie i Uroda

więcej z działu Zdrowie i Uroda